Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/424/2005/Art.14a
z 15 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/424/2005/Art.14a
Data
2005.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
marża
podatek akcyzowy
samochód


Pytanie podatnika
Prowadzę handel samochodami używanymi, m.in. sprowadzanymi z UE. Samochody kupowane są na faktury VAT marża. Czy podatek akcyzowy stanowi koszt uzyskania przychodu i czy w związku z tym powinienem wykazywać go po stronie kosztów w rub. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy po stronie zakupu towarów w rub. 10 i uwzględniać go w rozliczeniu po stronie przychodu w rub. 7?


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, w związku z Pana wnioskiem z dnia 28.09.2005r (data wpływu do tut. Urzędu 30.09.2005r) o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w odniesieniu do zagadnienia poruszonego w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku z dnia 28.09.2005r (data wpływu do tut. Urzędu 30.09.2005r) przedstawił Pan stan faktyczny, z którego wynika, iż zajmuje się Pan handlem samochodami używanymi sprowadzanymi z krajów UE. Dla potrzeb podatku dochodowego prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem VAT, a także podatnikiem i płatnikiem podatku akcyzowego.

Z przedmiotowego pisma wynika, iż w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencjonuje Pan zakup samochodu wg faktury zagranicznej (w przeliczeniu na złotówki wg kursu NBP z dnia wystawienia faktury), natomiast sprzedaż wg faktury VAT marża.

Podatnik pyta, czy podatek akcyzowy stanowi koszt uzyskania przychodu i jako go powinien wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Rozliczając podatek dochodowy podatnik nie uwzględnia podatku akcyzowego ani po stronie kosztów, ani po stronie przychodów.

Jeżeli nabywa Pan używane samochody w celu dalszej odsprzedaży, są one traktowane jako towar handlowy. Tak więc wydatek związany z nabyciem należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kol. 10 „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Zgodnie z § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) cena zakupu to cena jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty opusty, inne podobne obniżenia (...). W myśl wyżej powołanych przepisów samochody nabyte celem dalszej odsprzedaży stanowią towary handlowe, które w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ewidencjonowane są w kolumnie „zakup towarów handlowych i materiałów” po cenie zakupu. Podatek akcyzowy jako składnik ceny zakupu towaru, winien być zaewidencjonowany w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Jednocześnie zgodnie z pkt 7 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów do wpisywania przychodów ze sprzedaży towarów handlowych przeznaczona jest kolumna 7.

W związku z tym, iż wystawiona przez Pana faktura VAT marża zawiera kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, w celu zaksięgowania przychodu, wartość ogółem powinna być pomniejszona o należny podatek VAT. Podstawą wyliczenia podatku VAT jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Zatem podatnik ustalając przychód dla celów podatku dochodowego zmuszony jest do posłużenia się ewidencją dla potrzeb VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.).

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj