Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/40/05
Data
2005.04.28



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
biblioteki
nieodpłatne świadczenie usług
szkoła wyższa


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż biblioteka uniwersytecka wykonujenieodpłatne usługi.
Uniwersytet pyta czy słuszne jest użycie na te usługi stawki zwolnionej, stosując PKWiU 92.51.11- 00.00 Usługi biblioteczne ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 09.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie zwolnienia od podatku VAT niektórych usług świadczonych przez bibliotekę Uczelni – informuję, iż stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.02.2005 r. Uniwersytet zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż biblioteka uniwersytecka wykonuje usługi polegające na:
- wydawaniu kart bibliotecznych i ich duplikatów,
- pobieraniu opłat za zagubienie, nieterminowy zwrot książek lub zniszczenie księgozbiorów,
- sporządzaniu odpłatnych kopii dokumentów należących do zbiorów bibliotecznych (odbitki kserograficzne, wydruki komputerowe, skanowanie, nagrania na dyskietkę lub CDR),
- usługi wypożyczalni międzybibliotecznej (sprowadzenie materiałów z innych bibliotek, wykonywanie kopii dokumentów z własnych zbiorów),
- udostępnianie baz danych,
- pobieraniu zwrotów kosztów przesyłki pocztowej (porto).

Uniwersytet pyta czy słuszne jest użycie na te usługi stawki zwolnionej, stosując PKWiU 92.51.11- 00.00 „Usługi biblioteczne”...

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.
Zwolnienia te mają charakter przedmiotowy co oznacza, że od podatku zwolniona jest pewna czynność, niezależnie od tego, jaki podmiot ją wykonuje.
W powołanym załączniku pod pozycją 11 jako zwolnione od podatku wymieniono sklasyfikowane do PKWiU 92 usługi związane z kulturą w tym również usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji praw autorskich lub praw artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług) z wyłączeniem wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).

Ponieważ Uczelnia usługi wymienione w piśmie zaklasyfikowała do grupowania PKWiU 92.51.11- 00.00, to mając na uwadze treść cyt. przepisów usługi te jako niewyłączne ze zwolnienia takiemu zwolnieniu podlegają.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Informacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze