Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-70/05
z 29 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-70/05
Data
2005.08.29



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
dopłata
dopłata do kapitału
kapitał zapasowy


Pytanie podatnika
Czy wniesienie dopłat, podwyższających kapitał zapasowy Spółki zgodnie z umową Spółki, powoduje naliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.06.2005r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego:

Umowa zawarta w dniu 13.12.2004r. należy do kategorii czynności cywilnoprawnych, które nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Wspólnicy wnoszą dopłaty powodujące podwyższenie kapitału zapasowego.

Pytanie podatnika: Czy wniesienie dopłat, podwyższających kapitał zapasowy Spółki zgodnie z umową Spółki, powoduje naliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak, to w jakiej wysokości:

Stanowisko podatnika: Wpłata na podwyższenie kapitału zapasowego nie podlega ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie ma obowiązku sporządzenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które są wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399). Zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają zmiany umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.k powołanej ustawy, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Definicja zmiany umowy spółki została zawarta w art. 1 ust. 3 pkt 2, gdzie za zmianę umowy spółki przy spółce kapitałowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty.

Instytucja dopłat została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U z 2001r. Nr 102, poz. 1117 ze zm.). Artykuł 177 § 1 k.s.h zawiera generalne unormowania dotyczące dopłat. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych dopłaty mogą być traktowane jako sumy wpłacone do spółki, jedynie wtedy, gdy zostały one przewidziane w umowie spółki, a ponadto w wysokości ( i proporcji) zgodnej z przepisami iuris cogentis kodeksu spółek handlowych. W § 2 powołanego artykułu jest zawarta zasada proporcjonalności dopłat. Oznacza to, że dopłaty mogą być nakładane na wspólników jedynie proporcjonalnie w stosunku do ich udziałów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że dopłaty nie powiększają udziałów wspólników w kapitale zakładowym, chociaż zwiększają majątek spółki.

Ustawodawca bardzo szczegółowo określił zasady ustalania podstawy opodatkowania.Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit.c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi kwota dopłat. Przepisy art. 6 ust. 9 pkt 6 tej ustawy wprowadzają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.

Artykuł 4 ustawy z dnia 19.12.2003r., o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2004r. Nr 6, poz. 42)mówi, że nie odlicza się od podstawy opodatkowania dopłat, które zostały wniesione przed dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Stawka podatku została uregulowana w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi 0,5 %.

Podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Z analizy powołanych powyżej przepisów wynika, że od dopłat na podwyższenie kapitału zapasowego, dokonanych przez wspólników, należny jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Zawężenie czynności podlegających opodatkowaniu zostało ograniczone do przypadku wniesienia lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu – podlega ono podatkowi tylko wówczas, gdy powoduje zwiększenie kapitału zakładowego. Przy dopłatach to wskazanie nie zostało uczynione, z czego należy wnioskować, że zamysłem ustawodawcy było opodatkowanie wszystkich dopłat bez względu na ich przeznaczenie.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj