Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/291/ 05 /AD
z 27 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/291/ 05 /AD
Data
2005.09.27



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
kurs waluty
stawki podatku
waluta obca
zaliczka


Pytanie podatnika
Spółka w przedmiotowym piśmie zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości zastosowanego kursu oraz stawki podatku.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 08.07.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 14.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 08.07.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismem z dnia 14.09.2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w czerwcu 2005r. otrzymała od kontrahentów zagranicznych zaliczki w dolarach, będące przedpłatą na dostawy eksportowe do Indii i Turcji. Wywóz towarów, na które otrzymano zaliczki nastąpi w ciągu 6 miesięcy od ich otrzymania. Z tytułu otrzymanych zaliczek Spółka wystawiła faktury przeliczając dolary na złote według kursu kupna banku obsługującego transakcje z dnia wpływu waluty na rachunek bankowy, stosując stawkę podatku w wysokości 0%. Zdaniem Spółki, ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jak również rozporządzenia do tej ustawy nie określają według jakiego kursu należy przeliczyć kwoty zaliczek otrzymanych w walutach obcych. W związku z tym, że obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek w eksporcie towarów powstaje z chwilą ich otrzymania, a wpływ waluty na rachunek bankowy przelicza się zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, według kursu kupna banku, z którego usług korzystał podatnik, zasadne wydaje się zastosowanie tegoż kursu do wystawionej faktury z tytułu zaliczki otrzymanej w związku z eksportem towarów. Zdaniem Spółki, ww. ustawa o podatku od towarów i usług, nie określa również jaką stawkę podatku należy zastosować do opodatkowania zaliczki na dostawy eksportowe. Ponieważ w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, Spółka stoi na stanowisku, że przez analogię, zaliczkę na dostawę eksportową , która zostanie zrealizowana w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania, również należy opodatkować stawką 0%.

Spółka w przedmiotowym piśmie zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości zastosowanego kursu oraz stawki podatku.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Ogólną zasadę odnoszącą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów określa art. 19 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W przypadku eksportu towarów, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności (art. 19 ust. 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług). Natomiast przepis art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że Spółka może zastosować stawkę w wysokości 0% w przypadku otrzymania zaliczki z tytułu eksportu towarów, jeżeli towar zostanie wywieziony z terytorium Wspólnoty w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania części należności.

Przepis art. 106 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi delegację dla Ministra Finansów do określenia, w drodze rozporządzenia, sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Wykonaniem tej delegacji jest przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu – kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wówczas w myśl ust. 2 tego przepisu, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Zgodnie z ust. 3 – w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. Natomiast ust. 4 stanowi, że przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług. Jak wynika z powyższego, przepisy § 37 ust. 1-3 ww. rozporządzenia ustanawiają ogólne zasady przeliczania kwot wykazywanych na wszystkich fakturach w sytuacjach, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, w tym również dokumentujących otrzymanie zaliczki z tytułu eksportu towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj