Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/33/05
Data
2005.05.30



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja celowa
projekt
środki finansowe


Pytanie podatnika
Czy dotacja przeznaczona na wskazany cel nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarow i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 24.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie opodatkowania środków finansowych otrzymanych na realizację projektu "Strategia Doliny Ekologicznej Żywności"- informuję, że stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.03.2005 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Uczelnia realizuje na postawie umowy projekt "Strategia Doliny Ekologicznej Żywności" w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest stworzenie opracowania w/w Strategii, która będzie koncentrować swoją działalność wokół ekologicznej produkcji rolnej na obszarze województwa lubelskiego, pomoc w zwalczaniu bezrobocia poprzez promowanie możliwości zatrudniania, ducha przedsiębiorczości, równych szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie. Dokument "Strategia Doliny Ekologicznej Żywności" będzie rezultatem projektu, w który oprócz Uczelni, zaangażowani będą wszyscy potencjalni przyszli partnerzy Doliny. Będą oni brać udział w spotkaniach i konsultacjach społecznych organizowanych przez Uczelnię, jak również bezpośrednio będą kontaktować się z ekspertami odpowiedzialnymi za poszczególne działy Strategii. Środki finansowe na realizację Projektu Uczelnia otrzyma w ramach przyznanej dotacji. Będą one w całości przeznaczone na jego realizację.

Wnioskujący pyta, czy dotacja otrzymana na wskazany cel nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Uczelnia stoi na stanowisku, że przedmiotowa dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym zdaniem Organu takie stanowisko jest prawidłowe.

Z treści art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z mocy art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z analizy tych przepisów wynika, iż aby dotacja (subwencja) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT muszą być spełnione kumulatywnie dwie przesłanki:1. musi być faktycznie otrzymana,
2. musi być związana z odpłatną dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Podstawą oceny opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, jest więc stwierdzenie czy są one dokonywane w celu sfinansowania, czy też dofinansowania konkretnej dostawy lub usługi. Opodatkowaniu podlegać będą tylko takie dotacje, które są bezpośrednio związane z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług i bezpośrednio wpływają na ich cenę (stanowią całość lub część wynagrodzenia).
Europejski Fundusz Społeczny z którego będzie współfinansowany realizowany(w części) przez Uczelnię Projekt, jest jednym z Funduszów Strukturalnych Unii Europejskiej. Zasadniczym celem tych funduszy nie jest dofinansowywanie sprzedaży towarów czy usług świadczonych przez danego beneficjenta, lecz wsparcie określonych działań, ważnych z uwagi na realizację określonych celów wspieranych przez UE np. wsparcie rozwoju regionalnego.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 24.02.2005 r. stanu faktycznego wynika, iż otrzymana przez Uczelnię dotacja nie spełnia przesłanek do uznania jej za obrót w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Dotacja ta nie stanowi dofinansowania do ceny świadczonych w ramach działalności gospodarczej usług. Jest przeznaczona w całości na sfinansowanie kosztów ponoszonych przez Uczelnię w związku z realizacją Projektu "Strategia Doliny Ekologicznej Żywności".

Udzielona interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia i traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 i art. 239 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze