Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/423-37/05
Data
2005.04.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
udziałowiec
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania odsetek od pożyczki udzielonej przez niemieckiego udziałowca (który udokumentował swoją siedzibę dla celów podatkowych w Niemczech), w celu sfinansowania budowy budynków i budowli oraz zakupu wyposażenia nowo powstałego zakładu.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu do MUS 10.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychpostanawia uznać stanowisko Spółki przedstawione w w/w piśmie za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zapytanie Spółki dotyczy opodatkowania odsetek od pożyczki udzielonej przez niemieckiego udziałowca. Pożyczka została udzielona w celu sfinansowania inwestycji t. j. budowy zakładu produkcyjnego i jego wyposażenie oraz przekazana przez udzielającego bezpośrednio nakonto sprzedąjąaego. Spółka jest zobowiązana do płatności odsetek na rzecz niemieckiego udziałowca, który udokumentował swoją siedzibę w Niemczech dla celów podatkowych (certyfikat rezydencji).
Zdaniem Podatnika od tej części pożyczki w jakiej sfinansowała ona zakup wyposażenia do nowo powstałego zakładu są opodatkowane w Niemczech a nie w Polsce, ponieważ odsetki te powstają w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego. Natomiast odsetki od pozostałej części pożyczki, która sfinansowała budowę budynków i budowli, powinny zostać opodatkowane podatkiem w wysokości 5%.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (podatnicy nie mający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu), przychodów z odsetek (...) ustala się w wysokości 20% tych przychodów. Art. 21 ust. 2 cyt. ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a RFN z dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) - odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże myśl art. 11 ust. 2 umowy takie odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w krórym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek. Natomiast art. 11 ust. 3 lit. c - stanowi, iż odsetki, o których mowa w ustępie 1, podlegają opodatkowaniu tylko w Umawiającym się Państwie, w którym odbiorca odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, jeżeli odbiorca ten jest osobą uprawnioną do odsetek i jeżeli takie odsetki są wypłacane w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę fakt, iż kwota pożyczki udzielonej Spółce została w części przeznaczona na pokrycie kosztów inwestycji t. j. zakup maszyn do nowo powstałego zakładu produkcyjnego, należy uznać że odsetki od tej pożyczki, w części w jakiej sfinansowała ona zakup maszyn, powstają w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego więc mogą być opodatkowane na terenie Niemiec. Natomiast odsetki od pozostałej część pożyczki, która sfinansowała budowę budynków i budowli, w związku z przedstawieniem przez odbiorcę odsetek certyfikatu rezydencji, podlegają opodatkowaniu na terenie Polski podatkiem w wysokości 5%.

W związku z powyższym Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
� dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
� nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze