Interpretacja Burmistrza Miasta Dęblina
FN3110/24/2005
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FN3110/24/2005
Data
2005.06.20



Autor
Burmistrz Miasta Dęblina


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
podatnik
podmiot zarządzający (zarządca)
posiadacz zależny
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podlegają podmiotowemu zwolnieniu od podatku nieruchomości będące w użytkowaniu Wyższej Szkoły Oficerskiej ?


Postanowienie w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

Na podstawie art. 14a § 1,3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) w związku z art.1 c ustawy z dnia 12 stycznia 1997r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz.84, z poz. zm.) na wniosek podatnika Rejonowy Zarząd Infrastruktury … w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie stasowania przez podatnika art. 7 ust.2 pkt l) ustawy z dnia 17 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84, ze zmianami) do nieruchomości będących w użytkowaniu Wyższej Szkoły …, zgodnie z którym wyższe uczelnie, w tym uczelnie wojskowe, podlegają podmiotowemu zwolnieniu od podatku od nieruchomości,
postanawiam przedstawić następującą interpretację prawną:
nieruchomości będące w użytkowaniu Wyższej Szkoły Oficerskiej …, w stosunku do których nie jest ona podatnikiem nie są zwolnione od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 ze zm.)

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24 marca 2005r., Nr 1380 / VII, podatnik Rejonowy Zarząd …, zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zastosowania art.7 ust.2 pkt l) ustawy z dnia 12 stycznia 1997 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2002 r., Nr 9, poz.84, ze zm.) wobec Wyższej Szkoły …, w zakresie nieruchomości, których jest ona użytkownikiem.Podatnik podał, że zgodnie z udzielonymi pełnomocnictwami Ministerstwa Obrony Narodowej organami właściwymi w zakresie spraw związanych z nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie MON są:Szefostwo Infrastruktury Sił Powietrznych dla nieruchomości lotniskowych oraz właściwe terytorialnie rejonowe zarządy infrastruktury dla pozostałych nieruchomości. Ponadto z informacji udzielonych przez podatnika wynika, że do dnia 31 grudnia 2004 r. obowiązek składania deklaracji i płacenia podatków za nieruchomości użytkowane przez WS…, będące w trwałym zarządzie MON w latach 2000 - 2002, spoczywał na szkole wyższej, zaś w latach 2003 - 2004 podatnikiem tego podatku była Jednostka Wojskowa Nr … . Od dnia 1 stycznia 2005 r. decyzją nr … Ministra Obrony Narodowej w sprawie planowania i wykonywania budżetu resortu obrony narodowej - RZI stał się zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości za wszystkie nieruchomości będące w trwałym zarządzie MON położone w rejonie działania tego zarządu ( w tym również za nieruchomości lotniskowe ). Wobec takiej sytuacji RZI z dniem 1 stycznia 2005 r. zobowiązany jest płacić podatki od nieruchomości użytkowanych przez WS . Takie rozwiązania przyjęte w resorcie Obrony Narodowej świadczą o tym, że wyższa uczelnia wojskowa nie posiada bezpośredniego tytułu władania użytkowanymi przez nią nieruchomościami.
Opisany stan faktyczny i prawny był podstawą do wystąpienia podatnika o interpretację przepisu podatkowego w przedmiotowej sprawie.

Zdaniem organu podatkowego z przedstawionych przez podatnika okoliczności wynika, że Wyższa Szkoła Oficerska użytkuje nieruchomości na cele dydaktyczne, pozostające w trwałym zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nie posiadające osobowości prawnej będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych nie stanowiących odrębnych nieruchomości oraz gdy posiadanie jest bez tytułu prawnego. Zmiany redakcyjne cyt. przepisu, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2003 r. spowodowały, że z kręgu podatników pozornie wykluczeni zostali trwali zarządcy. Są oni jednak podatnikami w dalszym ciągu jako posiadacze, chociaż nie są bezpośrednio wymienieni w art. 3 ust. l pkt 4 cyt. ustawy. W art. 2 ust. l pkt 3) cyt. ustawy, przed jej nowelizacją, tzn. do dnia 31 grudnia 2002 r. trwali zarządcy wymienieni byli obok posiadaczy, jako podatnicy podatku od nieruchomości. Trwali zarządcy figurują jednak jako posiadacze na gruncie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, ze zmianami) i nadal są podatnikami podatku od nieruchomości przekazanych im w trwały zarząd.

W przytoczonej ustawie instytucja zarządu utrzymana została jako forma prawna władania nieruchomościami Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Przedmiotowe nieruchomości, które są użytkowane przez pozostają w trwałym zarządzie MON, które z tej racji ma możliwość korzystania z nieruchomości w celu przebudowy, zabudowy, modernizacji obiektu budowlanego na nieruchomości będącej w zarządzie, oddania, za zgodą organu nadzorującego, nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę lub jej użyczenia.

Wobec takiego stanu rzeczy, podatnikiem podatku od nieruchomości użytkowanych przez WS, jest ich trwały zarządca - MON, zaś na podstawie przytoczonych na wstępie decyzji, zobowiązanym do płacenia tego podatku jest Rejonowy Zarząd Infrastruktury. Przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 wprowadza zwolnienie ustawowe o charakterze podmiotowym, a nie przedmiotowym.

Dlatego, zdaniem organu podatkowego, WS, jako wyższa szkoła wojskowa korzystałaby z tego zwolnienia tylko wówczas, gdy wykorzystywane przez nią do działalności dydaktycznej nieruchomości, stanowiłyby jej własność lub znajdowały się w posiadaniu zależnym uczelni. Ponadto zwolnienie podatkowe oznacza istnienie obowiązku podatkowego, z którego podatnik zostaje zwolniony w całości lub w części z mocy prawa lub na podstawie stosownej decyzji podatkowej. Ponieważ WS nie jest podatnikiem podatku od użytkowanych nieruchomości, w ocenie organu podatkowego nie może korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Mając na uwadze powyższe, należało orzec jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie składane za pośrednictwem Burmistrza Miasta Dęblin w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj