Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-55/MM05
Data
2005.08.31



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
internet
koszty uzyskania przychodów
opłata eksploatacyjna
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy nożna uznanć za koszty uzyskania przychodów opłatę związaną z eksploatacją stałego łącza internetowego będącego własnością pracownika a pokrywanych przez pracodawcę w wysokości 50% kwoty netto miesięcznej opłaty ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 27 maja 2005 r. w sprawie uznania za koszty uzyskania przychodów opłat związanych z eksploatacją stałego łącza internetowego będącego własnością pracownika a pokrywanych przez pracodawcę w wysokości 50% kwoty netto miesięcznej opłaty nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 maja 2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 01 czerwca 2005 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów opłat związanych z eksploatacją stałego łącza internetowego będącego własnością pracownika a pokrywanych przez pracodawcę w wysokości 50% kwoty netto miesięcznej opłaty.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę doradców techniczno-handlowych będących jej pracownikami. Miejscem świadczenia przez nich pracy jest teren zamieszkania. W celu prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków konieczny jest bezpośredni kontakt pracowników ze Spółką (dostęp do bieżących danych, przesyłanie raportów itp.). Dotychczas odbywało się to za pomocą internetu poprzez łącze telefoniczne. Wartość połączeń stanowiła koszt Spółki na podstawie bilingów połączeń przedstawianych przez pracowników. W celu wzrostu efektywności pracy pracowników (zwiększenie szybkości transferu przesyłanych danych) Spółka zawarła porozumienie z pracownikami, w którym zobowiązała się do pokrycia 50% kwoty netto miesięcznych opłat z tytułu eksploatacji stałego łącza internetowego (Neostrada TP) zainstalowanego przez pracowników w miejscu ich zamieszkania (stanowiącego ich własność). Niezbędny sprzęt komputerowy (notebooki), przekazany doradcom, stanowi składnik majątku firmy.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"). Zdaniem Spółki wydatki na częściowe pokrycie miesięcznych opłat z tytułu eksploatacji stałego łącza internetowego stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika, że za koszty uzyskania przychodów mogą być uznane wydatki związane z częściowym pokryciem opłat z tytułu eksploatacji przez pracownika stałego łącza internetowego (Neostrada TP) dla potrzeb pracodawcy w wysokości odpowiadającej poniesionym przez pracownika wydatkom pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu używania przez pracownika "NeostradyTP" będącej jego własnością do celów służbowych (np.: wydruk zawierający rejestr przeprowadzonych połączeń ze stronami internetowymi pracodawcy - umożliwiający podzielenie prowadzonych połączeń na połączenia prywatne i związane z pracą). Natomiast zwrot przez pracodawcę części kosztów poniesionych przez pracownika na korzystanie z "Neostrady TP", w postaci z góry określonego limitu w wysokości 50% kwoty netto miesięcznych opłat z tytułu eksploatacji stałego łącza internetowego będącego własnością pracownika nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze