Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-84/05
z 8 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-84/05
Data
2005.09.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
bilety
przychód
stosunek pracy


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Czy wydanie biletu miesięcznego pracownikowi nie będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) stwierdzam, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku z dnia 14.07.2005 r. (data wpływu do urzędu 15.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.07.2005 r. Spółdzielnia wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w w/w piśmie wynika, że zakład pracy wykupił bilety miesięczne dla pracowników do wykorzystania w związku z realizowaniem zadań służbowych wynikających z zawartych umów o pracę nadmieniając, że przedmiotowe bilety pracownicy posiadają przy sobie przez cały miesiąc. Zapytanie podatnika dotyczy czy: „wydanie biletu miesięcznego pracownikowi nie będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych”.

Zdaniem firmy – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – zakup biletów miesięcznych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powyższego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z treści powołanego przepisu wynika, że przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych będą m.in. także inne wypłaty i świadczenia

Finansowanie przez zakład pracy zakupu biletów miesięcznych dla pracowników jest świadczeniem, którego wartość stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy.Jednocześnie należy stwierdzić, że tego rodzaju świadczenia nie zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy art. 21 ust. 1 w/w ustawy zwalniają od podatku jedynie:

a) wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (pkt 84),

b) wartość świadczeń z tytułu realizacji uprawnień do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów (pkt 85),

c) zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw (pkt 112)

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, że wartość zakupionych biletów miesięcznych stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca ma obowiązek jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z przepisami art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 i art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj