Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/39/05
Data
2005.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Żninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie
podatek naliczony
podmiot
prawo do odliczenia
towar


Pytanie podatnika
Czy ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury zakupu wystawionej dla … i … w proporcji wynikającej z udziału w kosztach zakupu sprzętu rolniczego odpowiednio tj. 98.5% i 1,5%.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym w dniu 20.07.2005r. przez …. wnioskiem o interpretację przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług w przypadku wspólnego nabycia tego samego towaru przez dwa podmioty

U z a s a d n i e n i e

W dniu 20 lipca 2005 roku wpłynął do tut. Organu podatkowego wniosek Podatnika z dnia 18.07.2005r. O udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie.

W przedmiotowym wniosku Podatnik pyta, czy ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury zakupu wystawionej dla … i … w proporcji wynikającej z udziału w kosztach zakupu sprzętu rolniczego odpowiednio tj. 98.5% i 1,5%.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i chce skorzystać z kredytu „Branżowego programu wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych” i wspólnie z … będącą rolnikiem ryczałtowym dokonać zakupu kombajnu zbożowego oraz ładowarki teleskopowej.

Według stanowiska Podatnika po otrzymaniu faktury VAT wystawionej dla obojga nabywców będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o 98,5% podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z zachowaniem ograniczeń ustawowych .

Zgodnie z uregulowaniami § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Skoro ustawodawca wymaga wpisania do faktury nazwiska lub nazwy nabywcy, to w przypadku nabycia towaru przez dwóch nabywców wpisaniu podlegają obie osoby. Dlatego też, w przypadku wystawienia faktury na dwa podmioty, które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżeniu podatku należnego o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru.

Reasumując, stanowisko Podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organu podatkowe i skarbowe właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie siedmiu dnia od dnia jego doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze