Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F(1)05
Data
2005.09.05



Autor
Burmistrz Miasta Barczewo


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
zakład górniczy


Pytanie podatnika
Czy tylko powierzchnię gruntów 126 000 m3 należy wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości jako przewidzianą w planie ruchu zakładu górniczego na działalonść eksploatacyjną i w konsekwencji zastosować do niej najwyższe stawki podatkowe przewidziane w uchwale rady gminy.


Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Burmistrz Miasta Barczewa stwierdza iż stanowisko "E." Sp.z o.o. w O. zawarte we wniosku z dnia 22.05.2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22.05.2005 r. (data wpływu 25.05.2005 r.) zwróciliście się Państwo z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, pytanie podatnika: czy tylko powierzchnię gruntów 126 000 m3 należy wykazać wdeklaracji na podatek od nieruchomości jako przewidzianą w planie ruchu zakładu górniczego na działalonść eksploatacyjną i w konsekwencji zastosować do niej najwyższe stawki podatkowe przewidziane w uchwale rady gminy.

Wobec przedstawionych przez pytającego wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego dotyczących interpretacji przepisów stwierdza się co następuje:

Opodatkowaniem gruntów określonym rodzajem podatku (podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym, podatkiem leśnym) uzależniony jest od sposobu ich zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków. Stosownie bowiem do art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.), podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki roine,grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalonści gospodarczej (art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Na podstawie art. 1 cytowanej ustawy o podatku rolnym, grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, podlegają bowiem opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Ponadto, zgodnie z art 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz. U. Nr 2009 poz. 1682 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Lasem w rozumieniu ustawy są grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.

Oznacza to, że grunty sklasyfikowane jako użytki rolnągrunty zadrzewione i zakrzewione im użytkach rolnych lub lasy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (według stawek jak dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej) wówczas jeżeli są faktycznie zaletę na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna. W przeciwnym wypadku podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.

Bez znaczenia jest zatem fakt posiadania przez przedsiębiorcę koncesji na prowadzony rodzaj działalnoścuiiezależnie od tego,czy grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub podatkiem leśnym.

W przypadku gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o uznaniu gruntów za związane z prowadzenim działalności gospodarczej decyduje fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Wynika to z art. 1a ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b), chyba ze podmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Należy podkreślić,ze powyższa definicja gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczy gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomością nie gruntów rolnych lub leśnych będących w posiadaniu przedsiębiorcy.

"Należy również zauważyć, iż w przypadku gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, posiadanie przez przedsiębiorcę koncesji na prowadzony rodzaj działalności również nie ma wpływu na zakwalifikowanie tych gruntów do kategorii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej".

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Burmistrza tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego podmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze