RO/423/92/2005
Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423/92/2005
Data
2005.09.16
Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy
Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody
Słowa kluczowe
euro
ewidencja
ewidencja rachunkowa
kurs waluty
różnice kursowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi budowlano-montażowe
waluta obca
Pytanie podatnika
1) W jaki sposób prawidłowo dokumentować i rozliczać transakcje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionym stanie faktycznym (dot. kontraktów współfinansowanych ze środków unijnych)?
2) Czy różnice wynikające z zastosowania różnych kursów walut pomiędzy dniem wystawienia faktury (średni kurs NBP), a kursem walut z dnia dokonania płatności z realizowanych kontraktów, nie dokumentowane fakturami korektami, stanowią koszt uzyskania przychodu (gdy średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury jest wyższy niż kurs z dnia dokonania płatności) oraz czy dodatnie różnice kursowe również nie dokumentowane fakturami korektami stanowią przychód podatkowy (gdy średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury jest niższy niż kurs z dnia dokonania płatności)?
1) W jaki sposób prawidłowo dokumentować i rozliczać transakcje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z różnymi przedstawionymi we wniosku klauzulami płatności w zależności od zawartych umów? Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza co następuje: Przeliczanie operacji w walutach obcych wg właściwych kursów walut - przy zmianie tych kursów powoduje powstawanie różnic kursowych. W myśl art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Dniem faktycznego uzyskania przychodu jest dzień wpływu zapłaty, natomiast za dzień uzyskania przychodu należy przyjąć dzień powstania przychodu należnego (art. 12 ust. 3a w/w ustawy). Na dzień powstania przychodu wartość sprzedaży wynikającą z faktur należy przeliczyć na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Tak ustalony przychód z tytułu sprzedaży nie jest jednak ostateczny, gdyż w wyniku ustalenia różnic kursowych ulegnie podwyższeniu bądź obniżeniu w dniu faktycznego otrzymania przychodu. Należy podkreślić, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym różnice kursowe związane ze sprzedażą korygują przychody, w związku z czym dodatnie zwiększają, zaś ujemne zmniejszają przychód do opodatkowania. Natomiast różnice kursowe związane z zakupami korygują koszty odpowiednio je zwiększając (dodatnie) lub zmniejszając (ujemne). Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz załączonych do wniosku umów tut. organ stwierdza, iż: Prezentowane powyżej stanowisko podziela także Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego z dnia 27.05.2004 r. sygn. PD-I/423/54/04 oraz Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004 r. sygn. US72/ROP1/423/577/04/AW. W zakresie prawidłowego rozliczania i dokumentowania transakcji Spółka musi mieć na względzie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. |