Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-53/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-53/05
Data
2005.06.20



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
dochód
odliczenia
opodatkowanie
wartość
wycena


Pytanie podatnika

Pytanie podatnika
Jakie wartości darowanych wyrobów nalezy przyjąć dla potrzeb dokonania odliczenia od dochodu do opodatkowania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku EF/BŁl97/2005 z dnia 22.04.2005 r. (data wpływu 26.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii wyceny wartości darowizn dla potrzeb dokonania odliczeń od dochodu do opodatkowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2005r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wyceny wartości darowizn dla potrzeb dokonania odliczeń od dochodu do opodatkowania.Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka dokonuje darowizn własnejprodukcji węgla, cegły i gruzu budowlanego. Na podstawie Zarządzenia Prezesa Zarządu nr 25/01 z dnia 31.12.2001 r. w sprawie ustalenia dokumentacji przyjętych zasad (polityki) prowadzenia rachunkowości, przyjęto za okresy sprawozdawcze poszczególne miesiące roku obrotowego. Spółka rozlicza ostatni okres sprawozdawczy około 15 dnia miesiąca następnego i nie ma możliwości określenia dziennego kosztu wytworzenia (wydobycia) ww. produktów a także odrębnego kosztu wytworzenia gruzu budowlanego (jego koszt wytworzenia jest równy kosztowi wytworzenia pełnowartościowej cegły).

Zdaniem Spółki zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 14 ust. 2 tej ustawy oraz art. 29 ust. 10 i art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług a także zasady prowadzenia rachunkowości:- wysokość odliczenia od dochodu do opodatkowania z tytułu darowizny węgla i cegły jest sumą wartości rynkowej netto (określanej na podstawie cenników detalicznych - cena z miesiąca w którym dokonano darowizny), i należnego podatku V AT liczonego od technicznego kosztu wytworzenia za ostatni dostępny okres rozliczeniowy (narastająco od początku roku),- wysokość odliczenia od dochodu do opodatkowania z tytułu darowizny gruzu budowlanego jest sumą wartości rynkowej netto (określanej na podstawie cenników detalicznych - cena z miesiąca w którym dokonano darowizny), i należnego podatku V AT liczonego od technicznego kosztu wytworzenia pełnowartościowej cegły za ostatni dostępny okres rozliczeniowy (narastająco od początku roku).

Odpowiadając na zapytanie zawarte we wniosku wyjaśniam co następuje:.

1. Wartość węgla i cegły, przekazanych w formie darowizny dla potrzeb odliczenia od dochodu należy przyjąć wg cen rynkowych z dnia ich wydania z uwzględnieniem podatku od towarów i usług obliczonego od kosztu wytworzenia (wydobycia) z dnia wydania przedmiotu darowizny. Ponieważ w momencie wydania nie można określić kosztu wytworzenia (wydobycia) darowizny, wartość podatku od towarów i usług należy przyjąć w oparciu o koszt wytworzenia ostatniego okresu rozliczeniowego i skorygować ją w momencie rozliczenia okresu sprawozdawczego w którym miała miejsce darowizna jeżeli koszt wytworzenia (wydobycia) uległ zmianie.

2. Wartość gruzu budowlanego przekazanego w formie darowizny dla potrzeb odliczenia od dochodu należy przyjąć wg cen rynkowych z dnia jego wydania z uwzględnieniem podatku od towarów i usług obliczonego od kosztu wytworzenia pełnowartościowej cegły z dnia wydania przedmiotu darowizny. Ponieważ w momencie wydania nie można określić kosztu wytworzeniadarowizny, wartość podatku od towarów i usług należy przyjąć w oparciu o koszt wytworzenia. ostatniego okresu rozliczeniowego i skorygować ją w momencie rozliczenia okresu sprawozdawczego w którym miała miejsce darowizna jeżeli koszt wytworzenia uległ zmianie.Na podstawie art.18 ust.1b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług. Przy określeniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 14 ustawy. Artykuł 14 ust. 2 cyt. ustawy określa sposób ustalenia wartości rynkowej rzeczy będących przedmiotem obrotu. Wartość tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia.

Darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia jak i oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (art.888 kc). Jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy określone tylko co do gatunku (węgiel, cegła, gruz budowlany) do przeniesienia własności rzeczy potrzebne jest przeniesienie ich posiadania (wydanie). Wartość darowizny powinna uwzględniać należny podatek od towarów i usług, w tym przypadku ma zastosowanie art. 29 ust.10 w związku z art.7 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535).

W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w drodze darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje koszt wytworzenia w momencie dostawy tych towarów. Przepisu art.7 ust.2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj