Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD-415/19/2005
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/19/2005
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
faktura korygująca
rabaty premiowe
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy premia otrzymana w związku z dokonaniem zakupów towarów handlowych, powinna być traktowana jako rabat pomniejszający wartość zakupionych towarów handlowych, czy też stanowi przychód z działalności gospodarczej?


W złożonym w dniu 09.06.2005r (uzupełnionym w dniu 20.06.2005r) wniosku zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie: „czy prawidłowo postąpiłam nie księgując w zapisach księgowych 2005r wartości wynikających z faktur korygujących...

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w formie apteki. W roku 2004 otrzymywała Pani od dostawców towarów handlowych premie pieniężne z tytułu terminowych zapłat i wysokości obrotu, które były dokumentowane notami uznaniowymi. Przychody z tego tytułu księgowała Pani w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (przychody pozostałe). W miesiącu marcu 2005r otrzymała Pani noty obciążeniowe oraz faktury korygujące do faktur zakupu leków za okres 01.05.2004r - 31.12.2004r. Podstawą wystawienia korekt był rabat udzielony aptece w miejsce przyznanych premii udokumentowanych notami uznaniowymi za okres 01.05.2004-31.12.2004r faktury korygujące zmniejszyły wartość zakupionych w 2004r towarów, na skutek zastosowania rabatu.

Faktur korygujących nie zaksięgowała Pani na minus w poz. „zakupy towarów handlowych”, ponieważ wartość ta ujęta była w przychodach 2004r wg not uznaniowych. Pani zdaniem ten sposób księgowania jest prawidłowy.

Z treści dostarczonych w dniu 20.06.2005r umów i porozumień (wraz z aneksami) o współpracy handlowej wynika, że dostawca towarów handlowych, po spełnieniu określonych w umowie warunków „udzieli Kontrahentowi rabatu z tytułu dokonanych w tym okresie rozliczeniowym dostaw towarów oraz średniego terminu dokonanej zapłaty przez Kontrahenta w okresie rozliczeniowym”.

Zatem w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z obniżką wartości zakupu towarów w wysokości udzielonego rabatu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art 14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Bez względu na fakt, czy obniżka ceny stanowi bonifikatę, skonto czy inny upust cenowy, powoduje to obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, skoro oznacza to dla sprzedającego obniżenie przychodu o ich wartość. Natomiast wartość udzielonej przez sprzedającego zniżki nie może być kosztem uzyskania przychodów u kupującego.

Z podatkowego punktu widzenia istotnym jest czy upust cenowy udzielany jest po zapłacie ceny pierwotnej za zakupiony towar i rozliczeniu podatku, czy też przed dokonaniem zapłaty. W przypadku gdy dokonano już zapłaty za zakupiony towar należy dokonać korekty zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jeżeli natomiast obniżenie ceny nastąpiło wcześniej (w momencie zakupu towaru handlowego), kwota uzyskanego przychodu – u sprzedającego oraz kwota poniesionego kosztu – u nabywcy, powinny ulec odpowiedniemu zmniejszeniu.

W przypadku gdy wiąże się to z obowiązkiem wystawienia faktury korygującej, u kupującego, korektę zapisów powinno się przeprowadzić dopiero w momencie otrzymania tej faktury.

Zgodnie bowiem z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej ksiegi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi m. in. są faktury korygujące.

Jeżeli wcześniej dostawca towarów handlowych błędnie wystawił Pani noty uznaniowe i wypłacił premię pieniężną, zamiast zastosować rabat przy sprzedaży towarów, a podatnik zaliczył ją do przychodów, to w momencie otrzymania faktur korygujących zakup towarów handlowych winien zmniejszyć o tę wartość zakup oraz również o tę wartość skorygować (zmniejszyć) przychód. W tym wypadku podstawą zapisu w księdze będzie nota księgowa, o której mowa w § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym za dowody księgowe uważa się również noty księgowe sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi.

Jeśli suma kwot wynikających z otrzymanych faktur korygujących jest równa kwocie wynikającej z noty obciążeniowej, to podatnik powinien pomniejszyć równocześnie przychód i koszty zakupy towarów o tę samą wartość w momencie otrzymania faktur korygujących.

Zgodnie z § 12 ust. 2 pkt.2 wyżej cyt. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj