Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423/95/2005
Data
2005.07.26



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
faktura
kurs waluty
przychód


Pytanie podatnika
Jaki kurs walut należy zastosować w przypadku eksportu swoich wyrobów w aspekcie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla określenia przychodu ?


Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie zasad stosowania kursu walut w przypadku eksportu swoich wyrobów w aspekcie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki:
Według art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód z tytułu eksportu powstaje z dniem wydania towaru, a jego wartość należy przeliczyć na złote za pomocą średniego kursu NBP z dnia wydania rzeczy (wystawienia faktury). Kwota ta stanowi zarówno księgowo, jak i podatkowo przychód ze sprzedaży, a zarazem należność. Dlatego też zdaniem Spółki przychód do celów podatku dochodowego należy określić przy zastosowaniu kursu średniego NBP z dnia wydania towaru (wystawienia faktury).


Mając na uwadze powyższe Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowegow Kielcach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Do ustalania przychodu z tytułu eksportu stosuje się zasady ogólne zawarte w art. 12 ust. 3a w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 2 ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze