Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD423-8/05
Data
2005.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
działalność statutowa
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przekazanie sprzętu ratownictwa drogowego bezpośrednio dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, stanowiące działanie jednoznaczne na rzecz poprawy ruchu drogowego (statutowe zadania WORD) korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych?


Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2005r. uzupełnionym 08 i 12 lipca 2005r. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zwrócił się z zapytaniem, czy przekazanie sprzętu ratownictwa drogowego bezpośrednio dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej , stanowiące działanie jednoznaczne na rzecz poprawy ruchu drogowego (statutowe zadania WORD) korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Ośrodek realizuje trzy przetargi nieograniczone na sprzęt ratownictwa drogowego, tj.:

- zestaw ratownictwa medycznego typu R-1 z zastosowaniem dla ratownictwa drogowego,

- sprzęt hydrauliczny typu KOMBI, składający się z pompy hydraulicznej, przewodów oraz nożyco-rozpieraczy,

- urządzenia do cięcia stali, betonu, blach itp..

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie WORD wyjaśnia, że jest oświatową, wojewódzką jednostką samorządową o osobowości prawnej, działającą w oparciu o ustawę prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o rachunkowości. Środki finansowe dysponowane przez WORD mają charakter publiczny i stanowią w całości przychód własny, pochodzący z działalności statutowej zwolnionej z opodatkowania podatkiem dochodowym. Powołując się na art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym /Dz.U. z 2003 r. Nr 58 poz. 515 z póź. zm./oraz § 5 statutu WORD, do zadań statutowych Ośrodka obok zadania egzaminowania i prowadzenia różnego rodzaju szkoleń należy wielokierunkowa działalność na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do kierunków tej działalności należą między innymi edukacja komunikacyjna społeczeństwa, materiałowe doposażenie różnych podmiotów działających na obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym szczególnie ratownictwa drogowego.

Dokonując takiej interpretacji podatnik uważa, że:

- działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego stanowią podstawowe zadania WORD, zakres wydatkowania środków pozostaje w gestii WORD

- działalność ratownictwa drogowego i medycznego w zakresie wydatków drogowych wypełnia w całości zakres pojęciowy działalności na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, w rozumieniu wszelkich działań zmierzających do zmniejszenia skutków zdarzeń drogowych, w tym zmniejszenia ilości ofiar. Realizację całości działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego reguluje program rządowy (GAMBIT 2005);

- przekazanie sprzętu ratownictwa drogowego na rzecz OSP stanowi, wyłącznie stworzenie możliwości dla tych jednostek w realizacji wskazanych przedmiotowych zadań, nie stanowi natomiast partycypacji w kosztach innego rodzaju działalności tych jednostek.

Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./ wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna , w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę , dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej, i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Z powyższego przepisu wynika, że aby kwalifikować się do tego zwolnienia podatnik musi być jednostką, której cele statutowe dotyczą działalności prowadzonej w wyżej wymienionych dziedzinach. Jest to katalog zamknięty, co oznacza, że dochody będą zwolnione od podatku jedynie wówczas , gdy cele statutowe tych organizacji będą tożsame lub zbieżne z celami wymienionymi w pkt 4, w przeciwnym wypadku uzyskane dochody będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z ust. 1b art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 (...) ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez podmiot stanu faktycznego wynika, że zakupiony przez niego sprzęt ratownictwa drogowego przekazuje na rzecz OSP. Do pisma z dnia 08 lipca 2005 r. podatnik dołączył zbiorczy plan wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego województwa wielkopolskiego w części przeznaczonej na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na rok 2005, który został zatwierdzony na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W planie wydatków podatnika w pozycji dotyczącej "udziału w finansowaniu zakupu sprzętu ratownictwa drogowego" wykazano kwotę 600.000,00 zł.

Rozważenia wymaga kwestia, czy wydatek dokonany z dochodów WORD na zakup w/ wym. sprzętu ratownictwa drogowego dla OSP został przeznaczony na cele statutowe, które na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają zwolnieniu przedmiotowemu.

Warunkiem uzyskania uprawnienia do zwolnienia jest wskazanie, że statut wyznacza osobie prawnej jej określone przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cele statutowe oraz, że osoba prawna przeznaczyła na realizację tych celów część uzyskanych dochodów. Wówczas ulga podatkowa obejmuje dochody uzyskane przez osobę prawną, ale w części przeznaczonej na te cele.

Ze sformułowania w przytoczonym przepisie "w części przeznaczonej na te cele" należy wnioskować, że statut może jednocześnie przewidywać inne cele dla działalności osoby prawnej, których realizacja nie będzie stanowiła podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego cele działalności statutowej Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dotyczące "prowadzenia innej działalności na terenie Województwa Wielkopolskiego mającej na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wspieranie ratownictwa medycznego i drogowego poprzez dofinansowanie potrzeb w tym zakresie w ramach posiadanych środków" nie można przypisać do którejkolwiek ze sfer działalności określonych w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem nie można ich zakwalifikować do katalogu działalności uprawniających Ośrodek do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodów przeznaczonych na te cele.

Z tych względów stanowisko podatnika, iż dochód wydatkowany na przekazany sprzęt ratownictwa drogowego na cele statutowe związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego korzysta z prawa zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze