Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII443-25/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dofinansowanie
gmina
kanalizacja
wpłata


Pytanie podatnika
Czy wpłaty mieszkańców na realizację inwestycji związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku Gminy Dębica z dnia 10.05.2005 r., uzupełnionego w dniu 10.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku.

Wnioskiem z dnia 10.05.2005 r. Gmina zwróciła się o wydanie wiążącej interpretacji do-tyczących przepisów dotyczącej VAT w oparciu o ustawę z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przedmiotem jej miała być odpowiedź na następujące zapytanie: czy wpłaty mieszkańców na realizację inwestycji zwią-zanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług... Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku - Gmina pobiera te opłaty w ratach na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W uzupełnieniu podatnik sprecyzował, że wpłaty dokonywane przez mieszkańców na rzecz budowy kanalizacji stanowią świadczenia właścicieli wnoszone na rzecz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 148 ust. 4 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Z faktu, ze podlegają zaliczeniu na poczet opłat adiacenckich można zdaniem pytającego przyjąć, że są to przedpłaty na poczet tych opłat i w konsekwencji ustalić ich charakter jako tożsamy z charakterem prawnym opłat adiacenckich, czyli jako uczestnictwo w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej – art. 144 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W przypadku braku wniesienia przez właściciela kwot partycypacji nie spowoduje to odmowy podłączenia do kanalizacji po jej wybudowaniu. Wartość ulepszenia nieruchomości zostanie częściowo odebrana w postaci opłaty adiacenckiej po wybudowaniu sieci i to niezależnie od tego czy właściciel podłączy się do kanalizacji czy tez nie. Kwoty partycypacji, do których wnoszenia zobowiązał się właściciel nieruchomości objętej oddziaływaniem budowanej kanalizacji będą dochodzone na drodze sądowej i egzekwowane.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowa-nie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają zgodnie z art. 5 jedynie czynności w tym przepisie wymienione. Z okoliczności sprawy nie wynika aby z tytułu wniesienia przez mieszkańców określonych kwot na pokrycie kosztów budowy miało miejsce odpłatne nabycie obiektu budowlanego lub roboty budowlanej. Nie stwierdzono również by w przedmiotowej sprawie w zamian za opłaty Gmina zobowiązała się do określonego świadczenia np. odbioru określonej ilości ścieków czy też obniżonej za nie odpłatności. Dlatego w opisanym stanie faktycznym nie wystąpi odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu. W przedstawionym własnym stanowisku pytający uznał. że wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach budowy kanalizacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie wystąpi odpłatna dostawa ani odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu. Wobec powyższego tut. organ podziela stanowiska pytającego w tym zakresie.

Powyższa informacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego opisanego w piśmie z dnia 10.05.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia tego wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, postanowienie zawierające interpretację nie jest wiążące dla podatnika, płatnika czy inkasenta natomiast jest wiążące dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej i może zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji. Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy (art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji Podatkowej) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze