Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-30/201a/41/05/BB
Data
2005.06.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
spółka jawna
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy spółka jawna ma prawo do amortyzacji lokalu użytkowego wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiącego współwłasność wspólników spółki jawnej?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od dnia 06.10.2004 roku działa spółka jawna. Spółka składa się z trzech wspólników posiadających równe udziały. Celem spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej jako Apteki. W dniu 22.12.2004r. wspólnicy Spółki zakupili od Burmistrza Miasta ... lokal użytkowy o powierzchni 146,60 m² na współwłasność po 1/3 części, przeznaczony na aptekę. Lokal ten został wniesiony w nieodpłatne użytkowanie do Spółki Jawnej w umowie spółki. Z brzmienia § 6 umowu spółki jawnej wynika, iż (...) ponadto wspólnicy wnoszą prawo do używania wspólnego lokalu o powierzchni 148 mkw, położonego w ... przy ul. ..., nieruchomość ta jest współwłasnością każdego ze Wspólników w częściach równych (...)."
W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie: czy Spółka ma prawo do amortyzacji lokalu użytkowego wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej stanowiącego współwłasność wspólników spólki jawnej?

STANOWISKO PODATNIKA
"Uważam, że Spólka Jawna ma prawo amortyzować lokal użytkowy gdyż:
- stanowi on współwłasność wszystkich wspólników Spółki Jawnej,
- wniesiono prawo do użytkowania w/w wspólnego lokalu w umowie Spółki Jawnej.
Należy przez to rozumieć, że amortyzacja stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki Jawnej a tym samym poszczególnych wspólników Spółki."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z art. 24a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu /straty/, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a - 22o.
Przepis art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż koszty uzyskania przychodów oraz wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów należy określać u każdego podatnika działającego w spółce niebędącej osobą prawną /m.in. w spółce jawnej/ według zasad rozliczania przychodów określonych w art. 8 ust. 1 ustawy, to jest proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Przy czym w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy podatkowej kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych / odpisy amortyzacyjne / dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym amortyzacji podlegają,z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 8 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych /Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm./ spółka osobowa (a taką jest spółka jawna) może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. W myśl art. 28 ustawy Kodeks spółek handlowych majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
W przedstawionym stanie faktycznym lokal użytkowy jest własnością prywatną trzech współników spółki jawnej (współwłasność po 1/3 części) i nie stanowi majątku (własności, współwłasności) Spółki Jawnej " ...".
Zatem, brak jest podstaw prawnych do amortyzacji lokalu użytkowego przez spółkę jawną (nie został spełniony bowiem warunek własności, będący jednym z kryteriów zaliczenia lokalu użytkowego do środków trwałych Spółki), a tym samym uznania za koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego lokalu.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Dokumenty złożone wraz z wnioskiem, podlegały formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia przedstawionego w zapytaniu.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze