Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
3110/1/2005
Data
2005.03.21



Autor
Burmistrz Miasta Supraśla


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Podatnicy podatku od nieruchomości


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
dzierżawa
nieruchomości
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku podatkowego w zakresie nieruchomości dzierżawionych na podstawie umowy od nadleśnictwa.


Burmistrz Supraśla działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 19.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, rozstrzygając kwestie określenia podmiotu obowiązanego do ponoszenia podatku od nieruchomości

postanawia:

� stwierdzić, że stanowisko przedstawione przez podatnika w niniejszej sprawie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: W dniu 19.01.2005 r. L. Sp. z o.o. w Białymstoku złożył wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie nieruchomości dzierżawionych na podstawie umowy od Nadleśnictwa X. Dzierżawiony grunt o powierzchni 36 214 m2 oraz budynki o powierzchni 4 592,05 m2 są wykorzystywane na prowadzenie działalności gospodarczej.
Stanowisko podatnika: Zdaniem wnioskodawcy, L., jako posiadacz zależny, posiadający tytuł prawny do nieruchomości Skarbu Państwa zobligowany jest uiszczać podatek od nieruchomości na zasadach ogólnych, wyrażonych w art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84, ze zm.).
Ocena prawna organu podatkowego: Powyższe stanowisko jest zgodne z prawem. Uszczegółowić należy, że obowiązek podatkowy w tym przypadku przechodzi na dzierżawcę na mocy art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84, ze zm.). Przepis ten stanowi m.in., że obowiązek podatkowy ciąży na posiadaczach nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa. W związku z tym, że stroną stosunków cywilno-prawnych zawieranych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej jest Skarb Państwa jako właściciel lasów państwowych, zaś ustawowe umocowanie organów jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych polega na reprezentowaniu Skarbu Państwa, umowę dzierżawy zawartą z Nadleśnictwem należy traktować jako zawartą ze Skarbem Państwa. Mając powyższe na względzie, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika wskazujące, że umowa taka, jako zawarta z właścicielem gruntu, którym jest Skarb Państwa przenosi obowiązek podatkowy na dzierżawcę jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Dokumenty złożone wraz z wnioskiem podlegały formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia postawionego w zapytaniu.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze