Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB.415-9/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
przychód
środek trwały
wartość początkowa środków trwałych
wartość środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy wydatki z tytułu przygotowania wniosku oraz biznes planu przez firmę kosultingową w celu uzyskania dotacji unijnej podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8, poz.60r.) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 14.04.2005 r. w sprawie: zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wykonania biznes planu i przygotowania wniosku o dotację unijną Pana i dokonaniem oceny prawnej orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest nieprawidłowe

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji elementów betonowych oraz świadczy usługi w zakresie montażu ogrodzeń betonowych oraz usługi brukarskie opodatkowaną według zasad ogólnych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnik złożył wniosek o dotację unijną – dofinansowanie realizacji projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Priorytetu 3 – Rozwój lokalny, Działania 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wniosek o dofinansowanie podlega ocenie formalnej po czym następuje ocena merytoryczna i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia dotacja zostaje przyznana.

Przygotowanie wniosku o w/wym. dofinansowanie oraz biznes planu podatnik zlecił firmie konsultingowej.

Wątpliwość Podatnika polega na tym, czy wydatki związane z przygotowaniem wniosku oraz biznes planu na dotację unijną może zaliczyć do kosztów podatkowych...

Zdaniem Podatnika zasadnym i prawidłowym jest zaliczenie w/ wym. wydatków do kosztów podatkowych w związku z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym otrzymana dotacja na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej, co za tym idzie nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 22 ust. 8 „kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a – 22o z uwzględnieniem art. 23”.

Stosownie do treści art. 22g ust.3 „za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji (...)”.

Art. 23 ust. 1 pkt. 45 w/wym ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a – 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W związku z powyższym wydatki związane z opracowaniem i przygotowaniem wniosku oraz biznes planu o dofinansowanie realizacji projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w czasie ich ponoszenia. Po dokonaniu zakupów środków trwałych w/wym. wydatki podwyższą wartość początkową tych środków, które należy wprowadzić do ewidencji środków oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze