Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/85/2005
Data
2005.06.30



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działki
ewidencja gruntów
grunt niezabudowany
grunt zabudowany
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż gruntów
teren niezabudowany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym grunty należy uznać jako inne tereny niż budowlane i od sprzedaży tych gruntów nie naliczać podatku VAT ?


Spółka prowadzi rozmowy z kontrahentami zagranicznymi na temat sprzedaży im własnych gruntów. Dla terenów tych nie opracowano miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego też nie jest określone przeznaczenie tych gruntów. W związku z tym Spółka wystąpiła do Prezydenta Miasta Kielce o sporządzenie szczegółowego planu zagospodarowania terenów będących własnością Spółki i uwzględnienie jej propozycji w tym zakresie. W odpowiedzi Urząd Miasta poinformował o trudnościach w uwzględnieniu propozycji Firmy co uzasadnił następująco:
- przeznaczenie omawianego terenu pod lokalizację obiektu handlowego o pow. sprzedażowej powyżej 2000 m2 wymagać będzie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Kielce, wyprzedzająco w stosunku do planu miejscowego,
- występuje brak zgodności między propozycjami, a ustaleniami Studium w zakresie zabudowy tych obszarów, które w Studium określone zostały jako tereny rolniczej przestrzeni - wyłączone z zabudowy.

Spółka nadmienia, iż w rejestrze gruntów tereny te figurują jako grunty orne, łąki i nieużytki.

Spółka pyta czy w opisanej sytuacji grunty należy uznać jako inne tereny niż budowlane i od sprzedaży tych gruntów nie naliczać podatku VAT?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach odpowiada na powyższe:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 w/w ustawy).

Zatem odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. Jednak zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W związku z tym opodatkowaniu podlega dostawa gruntów zabudowanych i niezabudowanych, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowaniu podlegają tylko te które są terenami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę. Sprzedaż pozostałych gruntów niezabudowanych, nie przeznaczonych pod zabudowę podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W celu ustalenia czy dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy też korzysta ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9, konieczne jest określenie charakteru i przeznaczenia gruntu będącego przedmiotem dostawy. Przepisy podatkowe nie wskazują w oparciu o jakie dokumenty dostawca gruntu określa ich przeznaczenie. W ocenie tut. organu o charakterze gruntów powinien decydować jednak przede wszystkim plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru, a w przypadku jego braku podstawę do określenia przeznaczenia gruntów stanowić mogą dane z operatu ewidencji gruntów.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w rejestrze gruntów tereny będące przedmiotem zapytania figurują jako grunty orne, łąki i nieużytki. Ponadto w piśmie z Urzędu Miasta z dn. 5.10.2004r. (znak GPAB.I.7321-2-41/04) architekt miejski wskazał, że tereny te w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Kielce zostały określone jako tereny rolniczej przestrzeni - wyłączone z zabudowy. W związku z powyższym sprzedaż tych działek będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bez względu na to czy jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej podatnika.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze