Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP443/44/2005BW
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443/44/2005BW
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa
montaż
producenci
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować dostawę kotła grzewczego wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego przez ich producenta?


Z treści złożonego wniosku wynika stan faktyczny, który przedstawia się następująco:

Wnioskodawca jest producentem węglowych kotłów centralnego ogrzewania. Zgodnie z wpisem do KRS oraz zgłoszeniem działalności w GUS firma uprawniona jest do wykonywania instalacji cieplnych, wodnych, wentylacyjnych i gazowych. Firma oferuje m.in. usługę związaną z kompleksowym wykonaniem instalacji c.o. w budynkach mieszkalnych osób fizycznych, w skład której wchodzi: dostawa kotła, jego montaż, modernizacja lub wykonanie nowej instalacji c.o.

Pytanie wnioskodawcy brzmi: jaka stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować dostawę kotła wraz z jego instalacją...

Podatnik stoi na stanowisku, że ww. usługę należy opodatkować stawką VAT 7%.

W odpowiedzi na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu stwierdza co następuje:
W przypadku samej dostawy (bez montażu) kotła c.o. ma zastosowanie stawka podstawowa 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług – (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług – (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą – obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź). Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT. I tak:

  • Roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
  • Budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
  • Roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

W związku z powyższym w przedmiotowej sytuacji oznacza to, że jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany (którego jest producentem) w budynkach mieszkalnych oraz infrastrukturze towarzyszącej, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie ww. ustawy o VAT stanowi dostawę towarów a nie usługę i opodatkowana jest wg stawki VAT na dostawę kotła c.o.

Odnosząc się do zaklasyfikowania przez podatnika usług do symbolu 45.33.11-00.00 stwierdzić należy, że przedmiotowe roboty wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 1110, 1121, 1122, 1130 korzystają do dnia 31 grudnia 2007r. z opodatkowania stawką 7%. Mając jednak na uwadze fakt, że podatnik nie zajął jednoznacznie stanowiska, że usługi przez niego świadczone mieszczą się w grupowaniu usług o symbolu 45.33.11-00.00 niemożliwe jest zaklasyfikowanie przez tutejszyOrgan usług do tego właśnie symbolu, gdyż jak wcześniej zaznaczono właściwym organem w tej sprawie jest Urząd Statystyczny. O niemożności potwierdzenia prawidłowości stanowiska Spółki przesądza również fakt, iż Podatnik w piśmie z dnia 13 czerwca 2005r. przyznaje, że klasyfikacji dokonał samodzielnie, a jego stanowisko w przedmiotowej kwestii może być błędne.

Ustosunkowując się do stanowiska podatnika należy zauważyć ponadto, że Minister Finansów zmianą do rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2005r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 17, poz. 150) dokonał zrównania stawki podatku VAT od 15 lutego 2005r. do 7%. Jednakże obniżoną stawką VAT 7% objął wyłącznie producentów okien i drzwi, a nie producentów innych wyrobów dokonujących ich montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego np. producentów kotłów grzewczych. Na podstawie zmienionego rozporządzenia stawka obniżona VAT 7% ma zastosowanie tylko do montażu okien i drzwi przez ich producenta, dokonywanego w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Biorąc zatem pod uwagę powyższy stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy, iż przysługuje mu prawo do zastosowania stawki 7%. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu informuje, że dostawa kotła przez producenta wraz z jego instalacją winna być opodatkowana stawką podstawową właściwą dla danego wyrobu tj. 22% zgodnie z art. 41 cyt. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj