Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA415/10/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
księgowanie kosztów
metoda kasowa
metoda memoriałowa
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zapłacenia w dniu 06.01.2005 r. składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu lekarza okulisty, która to składka obejmuje okres od dnia 06.01.2005r. do dnia 05.01.2006r. może być ona uznana za koszt uzyskania przychodów w miesiącu styczniu "2005r., a jeżeli nie, to jak powinien być rozliczony ten wydatek w przypadku prowadzenia w 2005r. podatkowej księgi przychodów i rozchodów, gdzie wszystkie wydatki ewidencjonowane są według tzw. metody kasowej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie momentu, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ,wydatku dotyczącego opłacenia składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu lekarza okulisty - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku.

Pismem z dnia 16.03.2005r., które zostało przez Panią uzupełnione w dniu 27.04.2005r. (data nadania w Urzędzie Pocztowym) zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie momentu, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ,wydatku dotyczącego opłacenia składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu lekarza okulisty.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika,że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych, wykonując zawód lekarza okulisty.Opodatkowana jest Pani w formie zasad ogólnych i w związku z tym faktem prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wszystkie poniesione koszty ewidencjonuje Pani w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według tzw. metody kasowej.W dniu 06.01.2005r. zapłaciła Pani składkę na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu lekarza okulisty,która to składka obejmuje okres od dnia 06.01.2005r. do dnia 05.01.2006r.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych zapytała Pani,czy opłacona składka na w/w ubezpieczenie może być uznana za koszt uzyskania przychodów w miesiącu styczniu" 2005, a jeżeli nie, to jak powinien być rozliczony ten wydatek?Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani,że w/w wydatek można w całości uznać za koszt uzyskania przychodów w miesiącu styczniu "2005, ponieważ składka na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu została w całości opłacona w dniu 06.01.2005r.

Stanowisko swoje uzasadniła Pani faktem księgowania zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wg metody kasowej.Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Na gruncie przepisów w/w ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa i metoda memoriałowa.Z metody kasowej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Metodę tę reguluje przepis art. 22 ust. 4 wyżej powołnej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.Oznacza to, iż wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia bez względu na fakt jakiego okresu dotyczą.

Jednak ustawodawca wprowadza odstępstwa od tej zasady na rzecz metody memoriałowej.Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą,tj.są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy,lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania,które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono,jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego,chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Istotą metody memoriałowej jest, że koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, a więc niekoniecznie w roku, w którym zostały faktycznie poniesione. Oznacza to, że potrącalne są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono,jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.Wyjątek od powyższego stanowi sytuacja, gdy zarachowanie kosztów w danym roku podatkowym nie było możliwe - w tym wypadku koszty te są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższa zasada ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.Konkludując, stwierdzić należy, że podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów. Może ewidencjonować wydatki w momencie ich poniesienia lub w okresie, w którym uzyskuje przychód związany z danym kosztem.

Ustawodawca zastrzegł, że raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana konsekwentnie w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w stosunku do wszystkich kosztów,a nie tylko do wybranych pozycji. Nie można przy księgowaniu kosztów stosować jednocześnie metody kasowej - dotyczącej poniesienia kosztów i zasady memoriałowej - dotyczącej zarachowania kosztów.W związku z powyższym przy kasowej metodzie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wydatek dotyczący opłacenia składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu lekarza okulisty, winien być ujęty w w/w księdze(prowadzonej w roku podatkowym 2005) w momencie jego poniesienia (data zapłacenia), tj. w dniu 06.01.2005r.

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze