Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-52/05
Data
2005.06.07



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nauczyciel akademicki


Pytanie podatnika

PYTANIE PODATNIKA
1. Czy w 2005 r. wynagrodzenie za udział w posiedzeniu Rady Naukowej wyplacone dla członków nie będących pracownikami instytutu stanowi podstawę do naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
2. Czy w podstawie opodatkowania nalezy uwzględnić koszty uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Instytutu zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.04.2005 r. Instytut zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, Instytut wypłacił wynagrodzenie za udział w posiedzeniu Rady Naukowej jej członkom, którzy nie są pracownikami Instytutu.W skład Rady Naukowej wchodzą pracownicy oraz osoby spoza Instytutu. Członkom Rady nie będącym pracownikami Instytutu ustalono kwotę 1000 zł. za udział w posiedzeniu. Wypłaty dokonano w kwocie brutto bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.Dla tych osób zostały sporządzone i wysłane w obowiązującym terminie informacje PIT-8C.

Pytanie Instytutu brzmi:

1) Czy w 2005 r. wynagrodzenie za udział w posiedzeniu Rady Naukowej wypłacane dla członków nie będących pracownikami Instytutu stanowi podstawę do naliczenie i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych ...2) Czy w podstawie opodatkowania należy uwzględnić koszty uzyskania przychodów...

Odnosząc się do powyższego stwierdzam, co następuje:

Instytut prowadzi działalność w oparciu o ustawę z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (tekst jednolity (Dz.U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 z późn. zm.) Instytut posiada osobowość prawną.

Zgodnie z treścią art. 20 w/w. ustawy organami jednostki badawczo-rozwojowej są:–dyrektor–rada naukowa. Rada naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym jednostki badawczo-rozwojowej w zakresie jej działalności statutowej oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej.

Wynagrodzenia otrzymywane przez osoby biorące udział w pracach organów osób prawnych ustawodawca zaliczył do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W myśl art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.Są to zatem przychody otrzymywane w związku z pełnieniem określonych funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia, czyli bez odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego, jak i niepracowniczego). W praktyce wynagrodzenie to jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach organów stanowiących osób prawnych.

Natomiast, stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podmioty dokonujące wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i pkt 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Analiza treści tego przepisu wskazuje, iż ustawodawca nakazał płatnikowi uwzględnić przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy koszty uzyskania zgodnie z w/w. przepisami .

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzam, iż stanowisko Instytutu jest nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze