Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/86/2005
Data
2005.06.22



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Miejsce świadczenia przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura
miejsce świadczenia
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nota korygująca
obowiązek podatkowy
otrzymanie towaru
zamówienia


Pytanie podatnika
1. Czy Spółka w wewnątrzwspólnotowym nabyciu z tytułu otrzymania faktury, w której m.in. wykazano niedostarczony towar, rozlicza VAT zgodnie z tą pełną fakturą, korygując następnie podatek na podstawie credit noty w miesiącu wystawienia faktury źródłowej wg kursu walut z dnia jej wystawienia?
2. Czy w przypadku przesłania niezamówionego towaru przez dostawcę z UE i zwrotu tego towaru przez Spółkę ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?


    Z treści pisma Spółki wynika, co następuje :
  1. Dostawca z UE wystawił i doręczył fakturę, w której oprócz dostarczonych towarów wykazał pomyłkowo także towar, którego Spółka nie otrzymała, a następnie wystawił credit notę do tej pozycji. Spółka uważa, że VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia rozlicza się w całości zgodnie z pełną fakturą, a następnie po otrzymaniu credit noty koryguje się podatek w rozliczeniu za miesiąc w którym była wystawiona błędnie faktura źródłowa, po kursie z dnia wystawienia tej faktury,
  2. Dostawca z UE przesyła Spółce towar nie zamówiony i fakturuje te dostawy. Następnie Spółka dokonuje zwrotu tego towaru i otrzymuje credit notę. Zdaniem Spółki, wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru nie wystąpiła i nie rozlicza VAT-u od tej transakcji, zarówno od otrzymanej faktury, jak i credit noty.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje :

1) W zakresie pkt 6 ww. wniosku spółki
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. W myśl art. 25 ust. 1 cyt. ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Z art. 20 ust. 5 i 6 tej ustawy wynika, że obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, chyba że przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę. Wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że aby wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznać za dokonane i mógł powstać obowiązek podatkowy, niezbędne jest przemieszczenie towarów z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium Polski, gdzie kończy się wysyłka towarów lub ich transport, a podatnik nabywa prawo do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w fakturze wystawionej przez dostawcę z UE wykazano m. in. pomyłkowo towar, którego Spółka nie otrzymała. Dostawca na tą okoliczność wystawił credit notę do tej pozycji faktury.

Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w rozumieniu powołanych wyżej przepisów podatkowych faktycznie nie miało miejsca, gdyż wymóg przemieszczenia towaru do Polski z innego kraju członkowskiego UE nie został zachowany, zaś podatnik nie miał możliwości rozporządzania towarem wymienionym w fakturze.

Zatem, faktura w części dotyczącej nie otrzymanego towaru wystawiona przez dostawcę z UE, nie stanowi podstawy do rozliczenia należnego i naliczonego podatku od towarów i usług w ewidencji VAT (art. 109 ust. 3 ustawy) i deklaracji VAT - 7. Otrzymana następnie credit nota potwierdza, iż w tej części nabycie nie miało miejsca.W przypadku zaksięgowania w/w faktury i credit noty w ewidencji VAT niezbędnym jest dokonanie korekt w miesiącach ich zaewidencjonowania.

2) W zakresie pkt 7 ww. wnioski spółki
Zgodnie z art. 535, art. 66 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.Z w/w przepisów wynika, że aby umowa sprzedaży mogła być skuteczna wymagane jest oświadczenie woli zawarcia takiej umowy przez obie strony czynności prawnej.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że dostawca z UE przysłał nie zamówiony towar i zafakturował tą dostawę. Spółka dokonała zwrotu tego towaru, otrzymując credit notę od dostawcy z UE. Z treści pisma Spółki nie wynika, aby przysłany, nie zamówiony towar był Spółce uprzednio oferowany.Spółka nie wyraziła woli zakupu w/w towaru w związku z czym nie była obowiązana do jego odebrania /przyjęcia/ i rozliczenia go w sposób przewidziany dla dostaw towarów będących przedmiotem umów wyrażających zgodną wolę stron czynności prawnej. Tym samym Spółka nie nabyła prawa do rozporządzania w/w towarem jak właściciel, co jest niezbędnym warunkiem uznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za dokonane (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zatem, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nie miało faktycznie miejsca. Faktura za nie zamówiony towar i credit nota wystawiona przez dostawcę z UE tytułem zwrotu towaru, nie stanowią podstawy do rozliczenia należnego i naliczonego podatku od towarów i usług w ewidencji VAT (art. 109 ust. 3 ustawy) i deklaracji VAT - 7.

Należy zaznaczyć, że opisany przez Spółkę stan faktyczny dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, a nie wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru, jak sformułowano w piśmie Spółki.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze