Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423/69/2005
Data
2005.05.27



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cła
dług celny
koszty uzyskania przychodów
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Czy kwota zapłaconego w 2005 r. cła, określonego w decyzji organu celnego stanowi koszt uzyskania przychodu w 2005 r. ?
Kwota tego cła wynikała z błędnego zwolnienia w 2002 r. z cła towaru importowanego.


Stan faktyczny

Jak wynika z wniosku Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą miedzy innymi na wymianie towarów z zagranicą. W 2002 r. podatnik za pośrednictwem Agencji Celnej zgłosił w Urzędzie Celnym w Kielcach towar do odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do obrotu towarów powracających. Zgodnie z art. 191 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zmianami) za towary powracające uważa się towary, które przed wyprowadzeniem poza polski obszar celny były towarami krajowymi i w terminie 3 lat od dnia ich wyprowadzenia są powrotnie wprowadzane i dopuszczane do obrotu na polskim obszarze celnym. Towary te na skutek pomyłki zgłaszającego (Agencji Celnej), jak również organu celnego, który zgłoszenie celne rozpatrzył pozytywnie, dokonując przy tym rewizji i pełnej weryfikacji załączonych dokumentów, zostały zwolnione od cła.

Po upływie 2,5 roku od dnia odprawy, podatnik na podstawie wewnętrznej kontroli w Spółce stwierdził, że nastąpiła pomyłka, ponieważ towary te nie były towarami krajowymi, lecz były to produkty kompensacyjne powstałe w procesie uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Takie towary nie powinny być zwolnione od cła oraz z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Spółka wystąpiła ze stosownym wnioskiem do Urzędu Celnego, który z kolei wydał w dniu 28.02.2005 r. decyzję określającą kwotę długu celnego oraz kwotę należnych odsetek za zwłokę. Spółka w 2005 r. dokonała zapłaty tych kwot.

Zapytanie i stanowisko podatnika

W związku z powyższym zapytanie podatnika, z którym wystąpił do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego brzmi: czy kwota zapłaconego w 2005 r. cła, określonego w przedmiotowej decyzji, stanowi koszt uzyskania przychodu 2005 r., bo zdaniem Spółki tak.

Ocena prawna stanu faktycznego

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 /.../. Wydatek z tytułu zapłaconego cła, jako nie wymieniony w art. 16 ust. 1 w/wym. ustawy, a wykazujący związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanym przychodem, stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

Odrębną kwestią jest ustalenie momentu, w którym poniesiony wydatek winien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobligowani są do stosowania przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów tzw. metody memoriału. Metoda ta wymaga prowadzenia księgi przychodów w sposób umożliwiający wyodrębnienia kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego. Według tej metody koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, o czym stanowi art. 15 ust. 4 w/wym. ustawy. Przepis ten nakazuje odnieść do kosztów uzyskania przychodów następujące wydatki:

- koszty poniesione w danym roku podatkowym i związane z przychodami tego roku,
- koszty poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego,
- określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Wyjątek stanowi przypadek, gdy zarachowanie kosztów w danym roku podatkowym nie było możliwe; w takim przypadku stosuje się zasadę ogólną i koszt podlega potrąceniu w roku, w którym został poniesiony.

Naczelnik tut. Urzędu uważa, iż odnośnie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika należy zastosować wyjątek opisany w zdaniu poprzednim. Wobec powyższego poniesiony wydatek z tytułu zapłaty długu celnego, wynikającego z decyzji organu celnego, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia, a więc w danym miesiącu 2005 r.

Należy nadmienić, iż wynikające z decyzji organu celnego i zapłacone odsetki za zwłokę, w myśl przepisu art. 16 ust. 1 pkt 21 wymienionej ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego jednocześnie informuje, iż zapytanie Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.03.2005 r. dotyczące podatku od towarów i usług od importu wraz z kserokopią decyzji Nr 354000-REK-9000-11/05 i dokumentu SAD z dnia 11.06.2002 r. zostało przekazane do Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach celem rozpatrzenia według właściwości.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze