Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/11/05
Data
2005.02.22



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
okres rozliczeniowy
rok podatkowy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy okresu, za jaki należy dokonać korekty kwoty podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób okreslony w art. 90 ust. 2-7 ustawy o VAT. Czy korektę należy dokonać po zakończeniu roku kalendarzowego tj. w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2005 r. przyjmując do korekty okres maj-grudzień 2004r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 21.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie okresu i terminu w którym należy dokonać korekty o której mowa w art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późno zmianami) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.01.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego w Spółce rok obrotowy (podatkowy) nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W Spółce rok podatkowy rozpoczyna się 1 lipca i kończy 30 czerwca roku następnego.

Pytanie podatnika dotyczy okresu, za jaki należy dokonać korekty kwoty podatku naliczonego na zasadach określonych wart. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7 ustawy o V A T. Czy korektę należy dokonać po zakończeniu roku podatkowego tj w deklaracji za miesiąc lipiec 2005 r., czy też korekty należy dokonać po zakończeniu roku kalendarzowego tj. w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2005 r. przyjmując do korekty okres maj-grudzień 2004 r.

Zdaniem Spółki proporcję należy obliczyć na podstawie okresu od maja 2004 r. do grudnia 2004 r. Korektę struktury na podstawie art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług należy dokonać w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2005 r.

W myśl art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7 ustawy, dla zakończonego roku podatkowego.

Korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa wart. 91 ustawy o VAT, za rok 2004 dotyczy - zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT - okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji roku podatkowego. Definicja roku podatkowego zawarta jest w ustawie dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa. W myśl art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji roku podatkowego do wyliczenia proporcji o których mowa w art. 91 ustawy o VAT należy przyjąć rok kalendarzowy.

Do obliczenia proporcji za rok 2004 należy przyjąć obroty osiągnięte w okresie maj-grudzień 2004 r. Korekty o której mowa w art. 91 ustawy o VAT należy dokonać w rozliczeniu za miesiąc styczeń 2005 r.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze