Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/3/2005
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent
ekwiwalent pieniężny


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytów - byłych funkcjonariuszy.


W dniu 16.03.2005 r. Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytów - byłych funkcjonariuszy oraz kwestii opodatkowania tych równoważników wypłaconych członkom rodzin po zmarłych emerytach. Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że dokonuje ona wypłat równoważnika pieniężnego za remont zajmowanych przez emerytów lokali mieszkalnych oraz wypłat takich dokonuje na rzecz rodzin po zmarłych emerytach. Zdaniem płatnika wypłata wyżej wymienionych świadczeń dla emerytów jest opodatkowana zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późniejszymi zamianami / zryczałtowanym podatkiem dochodowym, natomiast przedmiotowe wypłaty dokonane rodzinom zmarłych emerytów winny być opodatkowane w myśl art. 42 a wymienionej ustawy.

Ze stanu faktycznego zawartego w piśmie oraz akt sprawy wynika , iż katalog świadczeń pobieranych przez emerytów funkcjonariuszy resortu uregulowany jest w odrębnych przepisach. Z treści art. 2 ustawy z dnia 18.02.1994 r o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż w ramach zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszom tym przysługuje m.in. prawo do lokalu mieszkalnego albo pomocy w budownictwie mieszkaniowym. Prawo to ustawodawca zakwalifikował w treści cytowanego powyżej przepisu jako " inne świadczenia i uprawnienia ". Na podstawie przepisu § 1 i § 10 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10.01.1998 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania strażakom Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych zasad ich wypłaty i zwrotu , emerytom na równi z pracownikami resortu przysługują określone świadczenia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne są od podatku dochodowego ekwiwalenty pieniężne otrzymane przez emerytów i rencistów w zamian świadczeń rzeczowych przysługujących w związku z łączącym ich poprzednio z pracodawcą stosunkiem służbowym. Zawarte w tym przepisie sformułowanie "w zamian" świadczy o tym, że ma on zastosowanie w sytuacji gdy faktycznie przysługujące świadczenie rzeczowe /prawo do pomocy w budownictwie mieszkaniowym / zostało przekazane tak jak ma to miejsce w przypadku opisanym w piśmie Jednostki. Ustawodawca określił przy tym w przepisie art. 21 ust. 1 pkt. 38 limit kwotowy zwolnienia takich przychodów z podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszący w ciągu 2005 r kwotę 2.280 zł. Nadwyżka powyżej tej kwoty zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega zryczałtowanemu podatkowi w wysokości 10 % należności bez łączenia jej z innymi źródłami przychodów. Ponadto, stosownie do treści art. 42 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik jest obowiązany , w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu , w którym pobrał zryczałtowany podatek wpłacić go na rachunek urzędu skarbowego. W tym samym terminie powinien przesłać deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym na formularzu PIT-8A .

Jeśli zaś chodzi o wyjaśnienie dotyczące świadczeń wypłacanych członkom rodzin zmarłych emerytów , stanowią one dochody wymienione w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, wobec czego winny być wykazane w deklaracji PIT-8C. Zgodnie z zapisem art. 42 a płatnik dokonujący wypłat należności o których mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien sporządzić informację według ustalonego wzoru /PIT-8C/ o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.
Zatem własne stanowisko w sprawie przedstawione w piśmie z dnia 16.03.2005r. jest prawidłowe pod warunkiem , że dokonane przez firmę wypłaty mają charakter ekwiwalentów wypłaconych w zamian tych świadczeń rzeczowych stanowiących ich równowartość.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze