Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/6/2005
Data
2005.04.18



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
paliwo
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Strona zapytuje o możliwość uwzgldnienia jako koszty uzyskania przychodu wydatków na zakup paliwa i gazu do samochodów zaliczanych do środków trwałych firmy w kwotach brutto, tj. z naliczonym podatkiem VAT.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez s.c. X z dnia 24 II 2005r. (uzupełnione pismem z dnia 6 IV 2005r.) Strona prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, wykorzystuje samochody ciężarowe .......... W stosunku do powyższych samochodów Strona nie posiada świadectw homologacji ani też odpisów i decyzji zwalniających z obowiązku uzyskania homologacji. Wyżej wymienione samochody są wpisane do ewidencji środków trwałych i amortyzowane liniowo.

Podatniczka pismem z dnia 24 II 2005r.(uzupełnionym w dniu 6 IV 2005r.) wnosi o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego na temat uwzględnienia jako koszty uzyskania przychodu wydatków na zakupu paliwa i gazu do samochodów zaliczanych do środków trwałych firm w kwotach brutto, tj. z naliczonym podatkiem VAT.

Definicje kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991 roku (Dz.U. Z 2000r., poz. 14, poz. 176 z póź.zm.) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem kosztem uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych przez ustawodawcę w art. 23 jako niebędących kosztami uzyskania przychodów. Według art. 23 ust. 1 pkt 43 lit.a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Jeżeli Stronie nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT z tytułu nabycia paliwa do użytkowanych w działalności gospodarczej ww. samochodów, to zgodnie z wyżej przytoczonym art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem działalności są także wydatki na zakup paliwa w kwocie brutto, tj. z naliczonym podatkiem VAT.

Ustosunkowując się zatem do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w oparciu o w/w przepisy, jak również stan faktyczny przedstawiony przez Podatniczkę, stwierdza, iż zachowanie Strony, co do księgowania kwot wydatków na zakup paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów związanych z działalnością gospodarczą według ich wartości brutto (wartość netto plus VAT naliczony), jest prawidłowa.

Nie poddano ocenie złożonego załącznika. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja jest zatem aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z brzmieniem art. 14b w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże jednak właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany bądź uchylenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze