Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBII423/3/2004
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
aneks do umowy
koszty uzyskania przychodów
opłata leasingowa
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Jakie są konsekwencje podatkowe aneksu do umowy leasingowej dotyczącej samochodu ciężarowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 07.06.2004 r. dotyczące prośby o wyjaśnienie konsekwencji podatkowych aneksu do umowy leasingowej dotyczącej samochodu ciężarowego uprzejmie informuje, że zgodnie z art.17b ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz.654 ze zm.), opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa spełnia następujące warunki :

l ) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2 ) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w miejsce Spółki z o.o. jako korzystającego w zawartej umowie leasingu dot. samochodu ciężarowego przystąpiła inna firma i fakt ten miał miejsce zanim upłynęło 40% normatywnego okresu amortyzacji i zanim suma opłat osiągnęła wartość środka trwałego. Zatem jeżeli umowa ta nie spełniła warunków umowy leasingu, to w takim przypadku ma zastosowanie przepis art. 171 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz nie spełniającej warunków, określonych przez ustawodawcę w art. 17b ust. 1 pkt 2 lub art. 17f ust. 1 lub art. 17i ust. 1, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 12-16, dla umów najmu i dzierżawy.

Dlatego też dla celów podatkowych zawarte umowy leasingu, które nie spełniają tych warunków, traktuje się tak samo jak umowy najmu lub dzierżawy.

Tym samym przychodem będą otrzymane w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 w.w. ustawy), a kosztem uzyskania przychodu wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia tego przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

W związku z tym zapłacone, w okresie korzystania przez spółkę z samochodu ciężarowego, raty wynikające z zawartej umowy leasingu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu jeżeli pozostają w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi przez jednostkę przychodami z działalności gospodarczej.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze