Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-17/05/MG
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-17/05/MG
Data
2005.03.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
agencja pracy
moment powstania przychodów
termin wykonania usługi


Pytanie podatnika
Spółka pyta o moment powstania przychodów z tytułu usługi wykonanej na przełomie roku


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.01.2005r (data wpływu 10.02.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dotyczącej momentu powstania przychodów z tytułu usługi wykonanej na przełomie roku

postanawia potwierdzić stanowisko podatnika.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest agencją pracy tymczasowej działającą na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.). W ramach prowadzonej działalności Spółka, na podstawie umowy świadczy odpłatnie usługi polegające na zapewnieniu pracodawcy użytkownikowi odpowiedniej ilości pracowników tymczasowych. W ramach zawartych umów Spółka wykonuje następujące czynności:
1)Czynności wykonywane w miesiącu poprzedzającym pracę pracowników tymczasowych:
a) selekcja i rekrutacja pracowników tymczasowych zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy użytkownika,
b) zawarcie umów o pracę tymczasową z pracownikami,
c) zapewnienie szkoleń BHP i badań lekarskich dla pracowników tymczasowych
2) Czynności wykonywane w miesiącu pracy pracowników:
a) organizacja pracy pracowników tymczasowych poprzez opracowanie harmonogramów ich pracy,
zapewnienie zastępstw osób nieobecnych, udzielanie urlopów.
3) Czynności wykonywane w miesiącu następnym po pracy pracowników tymczasowych :
a) rozliczenie poszczególnych pracowników pod względem ilości przepracowanych godzin i przekazanie jego pracodawcy użytkownikowi do weryfikacji, a w oparciu o to rozliczenie naliczenie wynagrodzeń,
b) rozliczenie podatkowe i ubezpieczeniowe pracowników tymczasowych,
c) sporządzenie raportów imiennych za każdego pracownika tymczasowego oraz raportów zbiorowych wg wymogów danego użytkownika,
d) wypłata wynagrodzeń pracownikom tymczasowym (moment wykonania usługi).
Zgodnie z zawartymi przez Spółkę umowami wszystkie powyższe czynności traktowane są jako jedna usługa. Faktura za usługę może być wystawiona dopiero po wykonaniu czynności „3c”.
Zdaniem podatnika, w przypadku wystawienia pracodawcy użytkownikowi faktury w styczniu za usługę, która rozpoczęła się w listopadzie, trwała przez grudzień, a zakończyła się w styczniu, przychód powstanie w styczniu.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1)wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Podstawowym zdarzeniem wyznaczającym datę powstania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest dzień wystawienia faktury. Jednakże zdarzenie to nie może wystąpić później niż do końca miesiąca, w którym, wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia. W przeciwnym wypadku za dzień uzyskania przychodu uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym zaistniały zdarzenia wymienione w punktach 1-3.

Analizując stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu należy stwierdzić, że przychód powstanie w dniu wystawienia faktury tj. w styczniu, stosownie do postanowień cyt. art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj