Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/423-19/05
Data
2005.03.08



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy: czy diety wypłacone z tytułu podróży służbowych kierowcom zatrudnionym na umowę o pracę są zwolnione z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1. pkt 16a uopdof?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 26 stycznia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznychodmawia uznania stanowiska Spółki przedstawionego w w/w piśmie za prawidłowe i przedstawia własne stanowisko.

UZASADNIENIE

Podatnik w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie czy diety wypłacone z tytułu podróży służbowych kierowcom zatrudnionym w Spółce na umowę o pracę są zwolnione z opodatkowania w myśl art. 21 ust. 1 pkt 16a ustawyz dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
Przedstawiając stan faktyczny Spółka wyjaśniła, że zajmuje się m.in. świadczeniem usług przewozowych. Zasięg terytorialny wykonywanych przewozów obejmuje cały kraj oraz zagranicę. Kierowców zatrudniono na podstawie umów o pracę. W umowach tych jako miejsce wykonywania pracy wskazano siedzibę firmy w Brzesku. Podatnik stosownie do przepisów art. 77 Kodeksu pracy wypłaca kierowcom diety na pokrycie należności związanych z podróżą służbową, kwalifikując je jako należności zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.Jednakże w przypadku kierowców, którzy zostali przez Spółkę zatrudnieni w celu świadczenia usług przewozowych na terenie całego kraju i za granicą, nie można mówić o podróży służbowej, gdyż czynności związane z realizacją tychże usług i wiążące się z nimi podróże krajowe i zagraniczne należą do istoty prowadzonej działalności. Tak więc w świetle powyższego nie jest możliwym wskazanie stałego miejsca pracy, co jest koniecznym warunkiem do uznania wyjazdu jako podróży służbowej.
Reasumując stwierdzić należy, iż kierowcom wykonującym usługi przewozowe na terenie całego kraju i zagranicą nie przysługuje prawo do zaliczania diet z tytułu podróży służbowych do dochodów wolnych od opodatkowania, gdyż ten rodzaj pracy jest wykonywany poza miejscem siedziby Spółki.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Płatnika, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a, § 4 i art. 236, § 2, pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za kążdy załącznik).


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze