Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PG-2-415-6/05
Data
2005.03.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy mozliwe jest dofinansowanie z PFON przy wyborze opodatkowania podatkiem liniowym bez konieczności jego zwrotu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 stycznia 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 03 marca 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20 stycznia 2005 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną od dnia 01 stycznia 2004 r. podatkiem liniowym. W ramach prowadzonej działalności zatrudnia Pan osoby niepełnosprawne. Z tego też tytułu Pana firma otrzymała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie do kosztów zatrudnienia ww. osób.

Pismem zaś z dnia 03 marca 2005 r. (wpływ do Urzędu w dniu 04 marca 2005r.) uzupełnił Pan wniosek o informację, z której wynika, że prowadzona przez Pana firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo - Usługowe „…” … nie posiada statusu zakładu pracy chronionej.

Zapytanie Pana dotyczy możliwości skorzystania z powyższego dofinansowania przy wyborze opodatkowania podatkiem liniowym bez konieczności jego zwrotu do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Pana zdaniem dofinansowanie do kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest pomocą dla pracodawców zatrudniających ww. osoby, nie stanowi natomiast ulgi podatkowej pomniejszającej dochód opodatkowany podatkiem liniowym. W związku z tym uważa Pan, iż dokonanie zwrotu do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych otrzymanego dofinansowania nie jest w tej sytuacji zasadne.

Zasady opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym reguluje art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 30c ust.1 tej ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust.2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust.4, wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. W myśl ust.2 tego artykułu podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust.1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust.1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust.1 i 2 lub art. 24b ust.1 i 2 lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust.1 pkt 2 lit.a) ustawy.

Natomiast, według art. 27 b ust.1 cyt. ustawy, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30 c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Poza powyższymi odliczeniami podatnik opodatkowany zgodnie z art. 30c cytowanej ustawy, nie ma możliwości stosowania innych odliczeń przewidzianych w art. 26 czy w art. 26 b tej ustawy.

Dofinansowanie do kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie stanowi odliczenia w powyższym zakresie. W związku z czym nie wyklucza możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. Otrzymane kwoty dofinansowania stanowią bowiem, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej. W myśl tego artykułu przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a – 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z powyższego wynika, że powinien Pan otrzymane przychody z tytułu dofinansowania z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych zaewidencjonować i opodatkować podatkiem dochodowym, w Pana przypadku podatkiem liniowym.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14 b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia tego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze