Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-170-13-GK/04/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-170-13-GK/04/05
Data
2005.02.28



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
kurs waluty
powstanie obowiązku podatkowego
weksel


Pytanie podatnika
Jak opodatkować rozliczenie się z czynności związanymi z wekslem?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty za odwołanie weksla pobranej przez podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedstawione w piśmie z dnia 19 listopada 2004 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 listopada 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 15 listopada 2004 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Kontrahent posiadający siedzibę na terytorium Niemiec obciążył Spółkę kosztami odwołania wystawionego przez Spółkę weksla. Kontrahent wystawił fakturę dnia 12 maja 2004 r., termin wykupu weksla przypadał na dzień 21 kwietnia 2004 r., wystawca rachunku wpisał odręcznie datę wystawienia duplikatu 3 sierpnia 2004 r. Rachunek ten Spółka otrzymała dnia 16 sierpnia 2004 r.

Spółka prosi o wskazanie prawidłowego sposobu rozliczenia podatku od towarów i usług od wspomnianej usługi i zadała następujące pytania:

  • Czy ww. czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  • Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?
  • Według jakiego kursu wyliczyć podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
  • Jaka jest data powstania obowiązku podatkowego?

Spółka przedstawiła stanowisko, iż przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Natomiast Spółka wystawiając wierzycielowi weksel własny z terminem wykupu 21 kwietnia 2004 r. zobowiązała się do faktycznej spłaty kwoty określonej w wekslu (sumy wekslowej) we wskazanym terminie posiadaczowi weksla. Jest to jedyne zobowiązanie i obowiązek Spółki wynikający z tej czynności. Fakt, iż wierzyciel wykorzystuje przedmiotowy weksel do swojej działalności jest jego samodzielną decyzją i tylko on może ponosić konsekwencje takiej decyzji. Zatem pomiędzy kontrahentami nie dochodzi do żadnego „świadczenia” w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Powyższe powoduje, iż nie doszło do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem czynność ta nie podlegała opodatkowaniu VAT. Taka sytuacja powoduje z kolei, iż nie powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT, nie istnieje podmiot zobowiązany do zapłaty podatku VAT, nie istnieje podstawa opodatkowania przedmiotowych czynności.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj