Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-13/05
Data
2005.02.28



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
piasek
przychód
zakup


Pytanie podatnika

Stan faktyczny
Spółka w ramach prowadzonych robót budowlanych kupuje od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (rolników prowadzących gospodarstwa rolne) piasek. Zakup piasku odbywa się na podstawie umowy zawartej z właścicielem działki, na której znajduje się piasek. Umowa określa cenę jednostkową, natomiast nie określa ilości piasku jaki będzie zakupiony. Rozliczenie za pobrany piasek odbywa się na podstawie wystawionego przez rolników rachunków. Zdaniem spółki, w związku z powyższym, powinna ona wystawić poszczególnym rolnikom informację o przychodach z innych źródeł ....(PIT-8C), w której wskazuje rodzaj przychodu i kwotę tego przychodu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.01.2005 r. spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w dniu 14.02.2005 r.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, spółka w ramach prowadzonych robót budowlanych kupuje od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (rolników prowadzących gospodarstwa rolne) piasek. Zakup piasku odbywa się na podstawie umowy zawartej z właścicielem działki, na której znajduje się piasek. Umowa określa cenę jednostkową, natomiast nie określa ilości piasku jaki będzie zakupiony. Rozliczenie za pobrany piasek odbywa się na podstawie wystawionego przez rolników rachunków.

Zdaniem spółki, w związku z powyższym, powinna ona wystawić poszczególnym rolnikom informację o przychodach z innych źródeł ....(PIT-8C), w której wskazuje rodzaj przychodu i kwotę tego przychodu. Odnosząc się do przedstawionego stanowiska, stwierdzam co następuje: Przychody ze sprzedaży piasku i żwiru wydobywanego z własnego gospodarstwa rolnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Od 1 stycznia 2003 r. przestały obowiązywać szczególne unormowania w zakresie opodatkowania podatników korzystających z opodatkowania tzw. małym ryczałtem, tj. podatników osiągających przychody określone w art. 6 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 z 1998 r. poz. 930 z późn. zm.) m.in. ze sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfu i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego . W obowiązującym wówczas stanie prawnym, rolnicy wykonujący usługi na rzecz płatników, nie musieli samodzielnie rozliczać się z podatków i składać zeznań po upływie roku podatkowego, a w ciągu roku nie ciążyły na nich żadne obowiązki informacyjne.Funkcje te powierzone zostały płatnikom wypłacającym im należności za wykonywane usługi i czynności.Wynikało to z przepisów art. 18 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, zwane dalej „płatnikami”, na których rzecz jest wykonywana działalność wymieniona w art. 6 ust. 2, były obowiązane do obliczania i poboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy każdorazowej wypłacie należności. Płatnik nie miał obowiązku poboru ryczałtu ewidencjonowanego jedynie wtedy, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą w roku podatkowym otrzymał od podatnika oświadczenie, że nie spełnia on warunków do korzystania z tej formy opodatkowania lub zrzekł się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy ( art. 18 ust. 2 ustawy).

Ustawą z dnia 27 lipca 2002 o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1183) wprowadzającą od 1 stycznia 2003 roku wiele zmian w zakresie opodatkowania osób fizycznych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową, skreślono z ustawy cytowany powyżej art. 18. W świetle wyżej przytoczonych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), obowiązek podatkowy spoczywa na samym rolniku sprzedającym piasek, żwir, glinkę, torf i inne minerały wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Stanowisko spółki określone w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze