Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-175-2-GK/04/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-175-2-GK/04/05
Data
2005.02.18



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
prawo do odliczenia
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo rozliczyła otrzymaną fakturę potwierdzającą wpłatę zaliczki w wysokości 30% na zakup środka trwałego od kontrahenta zagranicznego?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w rozliczenia podatku od towarów i usług, przedstawione w piśmie z dnia 1 grudnia 2004 r. , uzupełnionym pismem z dnia 17 lutego 2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1 grudnia 2004 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 6 grudnia 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lutego 2005 r. (data otrzymania przez tut. urząd 17 lutego 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W miesiącu kwietniu 2005 r. Spółka dokona zakupu środka trwałego. Według umowy z kontrahentem posiadającym siedzibę na terytorium Austrii, w miesiącu listopadzie 2004 r. Spółka zapłaciła zaliczkę w wysokości 30% wartości środka trwałego. Otrzymanie zaliczki zostało potwierdzone przez kontrahenta Spółki fakturą z dnia 15 listopada 2004 r. Spółka wystawiła fakturę wewnętrzną w celu rozliczenia powyższej transakcji.
Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego wykazania podatku należnego oraz podatku naliczonego wynikającego z powyższej transakcji.
W opinii Spółki zarówno obowiązek podatkowy jak i prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego powstaje w miesiącu listopadzie 2004 r.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) - zwanej dalej „ustawą”, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Zgodnie z art. 20 ust. 6 ustawy, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Powyższą zasadę stosuje się również do faktur potwierdzających otrzymanie zaliczki przed dokonaniem dostawy przez kontrahenta, co wynika z ust. 7 powołanego art. 20 ustawy, który stanowi, iż przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Powyższy stan prawny powoduje, iż w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstał w miesiącu listopadzie 2004 r. tj. w miesiącu, w którym kontrahent Spółki wystawił fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki przed dokonaniem dostawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie, stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy m.in. od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z powyższych uregulowań, wynika, iż ustawodawca powiązał moment obniżenia kwoty podatku należnego z momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Jak przedstawiono wcześniej, w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy z tytułu przekazania zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał w miesiącu listopadzie 2004 r. w związku z czym także w miesiącu listopadzie 2004 r. powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj