Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/158/2004
Data
2004.08.12



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód


Pytanie podatnika
Czy podatnik może odliczyć VAT naliczony w pełnej wysokości od ceny wykupu z leasingu samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingowej zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym w dniu 11 maja 2004 r. ?


W odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 30.07.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

Stosownie do art. 86 ust. 7 wymienionej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5 (czyli takie, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza od określonej wg wzoru Dł = 357 kg + n x 68 kg, gdzie „n” oznacza ilość miejsc w samochodzie łącznie z miejscem dla kierowcy) na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Zgodnie z art. 154 ust. 1 wymienionej ustawy, ograniczenia zawartego w art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem leasingu, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującymi przed 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

Zgodnie natomiast z art. 154 ust. 2 pkt 1 i 2 wymienionej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, przepis ust. 1 ma zastosowanie w odniesieniu do umowy leasingowej zawartej przed dniem 1 maja 2004 r. wówczas, jeżeli umowy te zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r., bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonanych po dniu wejścia w życie ustawy, tj. po dniu 1 maja 2004 r.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka w dniu 12 lutego 2002 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód Mitsubishi Pajero Wagon. Umowa ta została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 11 maja 2004 r., a okres jej trwania upływa w dniu 12 sierpnia 2004 r.

Wobec powyższych uregulowań prawnych oraz przedstawionego stanu faktycznego słuszne jest stanowisko Spółki, że od czynszu (raty) lub innych płatności z tytułu zawartej umowy leasingu operacyjnego, przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wg zasad określonych w „starej ustawie o VAT”, tj. w pełnej wysokości.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze