Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/44/2005
Data
2005.03.23


Referencje


Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
drogi publiczne
działki
nieruchomości
odszkodowania
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. planowana transakcja rozwiązania umowy użytkowania wieczystego działki przeznaczonej pod drogę publiczną za odszkodowaniem nie stanowi zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub sytuacji, wobec czego nie jest objęta podatkiem od towarów i usług?


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego złożonym przez Spółkę dnia 28.01.2005 r., Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w Kielcach. Właścicielem przedmiotowej nieruchomości jest Skarb Państwa.
W chwili zakupu przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego działki jak również w chwili obecnej, przedmiotowa działka jest zabudowana drogą publiczną i w związku z tym Spółka nie może korzystać z działki mimo tego, iż jest jej użytkownikiem wieczystym.
Spółka złożyła wniosek do Starosty Grodzkiego o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego przedmiotowej działki. Niezależnie od złożonego wniosku Wojewoda Świętokrzyski ustalił lokalizację drogi krajowej między innymi na terenie przedmiotowej działki. W dniu 10 grudnia 2004 r. Spółka oraz Miejski Zarząd Dróg podpisały protokół w którym uzgodniły wysokość odszkodowania z tytułu rozwiązania użytkowania wieczystego w odniesieniu do przedmiotowej działki.

W przedstawionym zapytaniu Spółka pyta: "czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) planowana transakcja rozwiązania umowy użytkowania wieczystego działki przeznaczonej pod drogę publiczną za odszkodowaniem nie stanowi zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji; wobec czego nie jest objęta podatkiem od towarów i usług VAT".

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Jak wynika z treści art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przedstawiona przez podatnika czynność będzie polegała na rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego. W myśl w/w przepisów rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania gruntu nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług.

Wobec powyższego należy przyjąć, iż czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podobny pogląd wyraził Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego DPP-130/04 z dnia 29.10.2004 r. w którym stwierdził, iż "Zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntu na rzecz Skarbu Państwa jest czynnością nie wymienioną w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Jako czynność niestanowiąca dostawy towarów ani też świadczenia usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług."

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie ze stanowiskiem Spółki w przypadku opisanej transakcji nie zostaną spełnione warunki umożliwiające uznanie jej jako określone w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.


Referencje

Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze