Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB423-1/05
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
czy do kosztów uzyskania przychodów w 2004r możemy w całości zaliczyć wydatki poniesione w 2004r mimo,że nie można wykazać ich związku z przychodami tego roku?


W dniu 03.01.2005 r. Spółka z o.o. z siedzibą w Chodzieży zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że spółka świadczy usługi w zakresie rozprowadzania wody i odbioru ścieków. Spółka faktury za usługi wykonane w grudniu wystawia w okresie od dnia 1 do 31 grudnia 2004 r. Termin płatności, który zazwyczaj wynosi 14 dni, określony jest w zawartych umowach i każdorazowo umieszczany na wystawionych fakturach. Zatem terminy płatności faktur przypadają w większości przypadków na styczeń 2005 r. Według informacji zawartej we wniosku, ewidencja kosztów prowadzona w Spółce uniemożliwia przyporządkowanie kosztu do osiągniętego przychodu w roku podatkowym.

Spółka z o.o. zwróciła się z zapytaniem następującej treści : "Czy do kosztów uzyskania przychodów 2004 roku może zaliczyć w całości wydatki poniesione w 2004 roku mimo, że nie można wykazać ich związku z przychodami tego roku?".

Według stanowiska przedstawionego przez spółkę we wniosku z dnia 03.01.2005r., w danym roku podatkowym są potrącalne jedynie koszty poniesione, wiążące się z przychodami tego roku, natomiast koszty których nie można bezpośrednio lub pośrednio powiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są one związane z "całokształtem działalności podatnika", podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów - z chwilą ich faktycznego poniesienia. W zapytaniu spółka nawiązała również do dokonanej z dniem 01.01.2004r. nowelizacji art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W drodze nowelizacji w art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawodawca sprecyzował moment powstania przychodu należnego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług rozprowadzania wody i gospodarki ściekami. Zgodnie z ww. przepisem, za datę powstania przychodu należnego, uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Należy podkreślić, że powyższa zmiana przepisów nie spowodowała jednak równocześnie zmiany zasad rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy. Zasady te pozostały bez zmian i nadal podstawowe znaczenie ma w tym zakresie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ustanawiający zasadę ogólną, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Tak określone koszty powinny być następnie przyporządkowane do odpowiedniego roku podatkowego. Z kolei art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjmuje zasadę, że koszty są rozliczane w roku podatkowym, w którym został uzyskany przychód związany z tymi kosztami. O ile więc jest możliwe powiązanie kosztu z przychodem, to koszty poniesione w ciągu roku podatkowego, powinny być przyporządkowane do roku, bądź innego okresu sprawozdawczego, w którym występuje przychód. Jedynie poniesione koszty, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, ostatecznie mogą być rozliczone w roku ich poniesienia.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, zasadniczym kryterium decydującym o zaliczeniu określonego kosztu do danego okresu jest jego związek z przychodem, a nie moment poniesienia tego kosztu. Zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów z chwilą faktycznego jego poniesienia jest prawidłowe jedynie w odniesieniu do kosztów niepozostajacych w bezpośrednim związku z przychodami. Oznacza to, że jeżeli Spółka wszystkie wydatki poniesione w 2004 r. zalicza do kosztów uzyskania przychodów okresu ich poniesienia, to działanie takie jest niezgodne z powołanymi wyżej przepisami. Zaliczenie określonych wydatków poniesionych w 2004 r. do kosztów uzyskania przychodów 2004 roku jest możliwe wyłącznie pod warunkiem, że:- pozostają one w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami tego roku, bądź też, że - nie można wykazać ich związku z przychodami roku 2005.

Zawarte we wniosku z dnia 03.01.2005r. wątpliwości spółki dotyczyły w szczególności zasad potrącania kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio powiązać z przychodami uzyskanymi w danym roku podatkowym, gdyż są one związane z "całokształtem działalności podatnika". We wniosku nie sprecyzowano jednakże, co w spółce uznawane jest za tego rodzaju koszt. Zasadniczo stałe koszty funkcjonowania podatnika jako nie pozostające w bezpośrednim związku z określonymi przychodami, powinny być rozpoznawane dla celów podatkowych w momencie ich poniesienia.

Ponadto wymaga podkreślenia, że nie jest rolą organu podatkowego wskazywanie podatnikom, w jaki sposób przypisywać koszty podatkowe do danego okresu rozliczeniowego. Tutejszy organ podatkowy zwraca natomiast uwagę na treść art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż podatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Powyższej interpretacji udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze