Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB415-3/05
Data
2005.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego
pożytek publiczny


Pytanie podatnika
Czy wpłaty na organizację Uczniowski Klub Sportowy w Chodzieży można traktować jako wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, gdy w/w klub działa w oparciu o wpis do rejestru prowadzonego przez Starostę chodzieskiego ?


W dniu 26.01.2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i składając zeznanie roczne za 2004 rok zamierza przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ze względu na zajęcia pozalekcyjne swoich dzieci wybrał Uczniowski Klub Sportowy w C, który działa w oparciu o wpis do rejestru prowadzonego przez Starostę Powiatu Chodzieskiego.

Według stanowiska przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 26.01.2005 r., Uczniowski Klub Sportowy w C może być traktowany jako organizacja pożytku publicznego, gdyż spełnia wymogi stawiane tego typu organizacjom w art. 3 i 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Podatnik nawiązał również do spisów organizacji pożytku publicznego publikowanych w Internecie, które według niego nie mają charakteru enumeratywnego.

Zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 i wykazany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmniejszenie podatku nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jak również nie może przekroczyć 1 % podatku należnego wykazanego w zeznaniu. Zmniejszenie ma zastosowanie, jeżeli dokonane wpłaty są udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i nie zostały odliczone od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zmniejszenie nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Możliwość odliczenia wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego mają wyłącznie osoby fizyczne: 1) nieprowadzące działalności gospodarczej, osiągające dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy czy umowy zlecenia lub o dzieło)2) prowadzące działalność gospodarczą i opłacające z tego tytułu podatek dochodowy według skali podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego uzyskali wyłącznie dochody z działalności gospodarczej opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) , tj. według 19 % stawki podatkowej.

Odliczeniu podlegają wpłaty dokonywane na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w zakresie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 ze zm.). W myśl art. 3 cyt. ustawy działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 14 tej ustawy sfera zadań publicznych obejmuje działalność w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

Aby możliwe było skorzystanie z przewidzianej w art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ulgi podatkowej konieczne jest, aby wpłata dokonana była na rzecz organizacji, która posiada status organizacji pożytku publicznego w dniu dokonania wpłaty. Warunki uzyskiwania przez poszczególne organizacje pozarządowe statusu organizacji pożytku publicznego określa szczegółowo ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.), w art. 20-22 ustawy.

W myśl wyżej powołanych przepisów Uczniowski Klub Sportowy w Chodzieży status taki może uzyskać z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 121, poz. 769 ze zm.), łącznie z wpisaniem do tego rejestru informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Uczniowski Klub Sportowy w C prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu i nie został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego. Zatem Uczniowski Klub Sportowy nie posiada w chwili obecnej statusu organizacji pożytku publicznego, a wpłata na jego rzecz 1% podatku należnego nie będzie spełniała przesłanek koniecznych do skorzystania z ulgi określonej w art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ze względu na ważny interes społeczny tutejszy organ podatkowy wskazuje, że istnieje możliwość przekazywania darowizn na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 litera "a" w/cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005 r., który stanowi, że od podstawy opodatkowania odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele, w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu. Odliczenia dokonuje się zgodnie z ust. 5-7 art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten, w odróżnieniu od art. 27 d ust. 1 nie uzależnia możliwości skorzystania z ulgi od posiadania przez obdarowaną organizację statusu organizacji pożytku publicznego, a tylko desygnuje cele, na jakie darowizna powinna być przekazana. Uczniowski Klub Sportowy realizuje cele preferowane przez ustawę.

Powyższej interpretacji udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze