Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/225/2004
Data
2004.11.15



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
kurs waluty
reklamacje


Pytanie podatnika
1. Według jakiego kursu przeliczyć na złote wartość wyrażoną w walucie obcej z tytułu uznania reklamacji dotyczącej zakupionego towaru ?
2. W rozliczeniu jakiego miesiąca należy uwzglednić równowartość reklamacji uznanej przez dostawcę - w deklaracji VAT-7 i informacji posumowującej ?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 21.10.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w związku z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla którego podatnikiem jest ich nabywca, wystawiane są faktury wewnętrzne.

Jeżeli w wyniku uznanej reklamacji, wyrażonej w nocie kredytowej, dostawca obniża cenę i wartość wykazaną w pierwotnej fakturze, wówczas nabywca powinien dokonać korekty faktury wewnętrznej poprzez wystawienie faktury korygującej. Zasady wystawiania faktur korygujących w tym zakresie reguluje § 19 w/w rozporządzenia. Nabywca otrzymujący fakturę korygującą (w tym przypadku wystawca faktury wewnętrznej) jest obowiązany na podstawie § 19 ust. 5 cyt. rozporządzenia do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w omawianym przypadku w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzymał notę kredytową i był obowiązany do wystawienia faktury korygującej.

Kwoty z noty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie,
w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 97, poz. 970). W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia przez dostawcę faktury pierwotnej.

Fakturę korygującą uwzględnia się w części D.2 deklaracji VAT-7 – „Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt”.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów.

Mając na uwadze powyższe uznaną reklamację należy uwzględniać zarówno w deklaracji VAT-7, jak i informacji podsumowującej VAT UE .


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze