Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/423/65/04
Data
2004.08.31



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
jazda miejscowa
opodatkowanie dochodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
ryczałty
samochód


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy wyjaśnienia czy zgodnie z art. 21 ust. pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot kosztów poniesionych przez pracownika za używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych, w jazdach lokalnych jest zwolniony z podatku dochodowego.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.06.2004 r. (data wpływu 01.07.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Zapytanie podatnika dotyczy wyjaśnienia czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot kosztów poniesionych przez pracownika za używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych w jazdach lokalnych jest zwolniony z podatku dochodowego. Według podatnika przychód ten nie stanowi podstawy opodatkowania, ponieważ podstawą wypłaty ryczałtu jest umowa cywilno - prawna zawarta z pracodawcą zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w oparciu o ustawę o transporcie drogowym.

Art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm) zawiera katalog zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych. Artykułem 1 pkt. 1 lit b) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 nr 93 poz. 894) dodano do cyt. wyżej ustawy pkt. 23b w myśl którego zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych objęto zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Powyższy przepis obowiązujący od 1 maja 2004 r. przyznaje zwolnienie ryczałtów samochodowych z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w konkretnych sytuacjach, tzn. wtedy gdy z przepisów innych ustaw wynika obowiązek ponoszenia takich kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznawania prawa do zwrotu tych kosztów.

Na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.) wydane zostało rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U z 2002 nr 27 poz. 271). Przepisy tego rozporządzenia nie stanowią podstawy do zwolnienia wypłacanych ryczałtów samochodowych z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie wynika z niego obowiązek ponoszenia takich kosztów przez zakład pracy, ani możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów.

Art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 nr 93 poz. 894) wprowadził zmiany do ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. nr 56 poz. 679 ze zm.) oraz ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz. U. Nr 106, poz. 675, ze zm.) zgodnie z którymi prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem własnych pojazdówdo celów służbowych, w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika - może być przyznane pracownikom Służby Leśnej oraz Listonoszom.

Biorąc pod uwagę, że ustawodawca zwolnił z podatku konkretne grupy zawodowe, należy stwierdzić, że wypłacane przez podatnika ryczałty samochodowe są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli stan przedstawiony w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym to stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze