Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423/04/05
Data
2005.02.15



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gospodarka ściekami
moment powstania przychodów
potrącalność kosztów
usługi ciągłe
wywóz odpadów (śmieci)


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność w formie spółki z o.o. m. in. w zakresie świadczenia usług gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Rokiem podatkowym w spółce jest rok kalendarzowy. Zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku rozliczeń z tytułu w/w usług za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktur termin platności, a jeżeli termin nie jest określony ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
Stosownie do niniejszego przepisu w przypadku spółki oznacza to, że z faktury potwierdzającej wykonanie usługi w miesiącu grudniu 2004 i wystawionej w tym miesiącu, na której wykazany jest termin platności styczeń 2005 powoduje powstanie przychodu należnego w miesiącu wykonania usługi oraz wystawienia faktury. Koszty związane z wykonaniem tej uslugi ponoszone są zatem w innym roku podatkowym (2004) niż rok powstania przychodu należnego (2005).
Zgodnie z art 15 ust. 1 uopdop kosztami uzyskania przychodów są koszt poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie są art. 15 ust. 4 uopdop stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Zgodnie z tymi regulacjami podatnik powinien ustalić koszty uzyskania przychodu przypadajace na przychody należne dot. miesiąca grudnia 2004 i miesiąca stycznia 2005 r.
Specyfika działalności podatnika powoduje, że nie zawsze można dokładnie wyodrębnić koszty uzyskania przychodu związane z konkretną usługą np. tym samym środkiem transportu odbierane są odpady od wielu klientów, dla których obowiązują terminy platności przypadające na miesiac grudzień i styczeń. Poniesione koszty eksploatacji samochodu, koszty osobowe, koszty amortyzacji ubezpieczeń i inne związane są w tym przypadku z przychodami dwóch różnych lat podatkowych. Istnieje konieczność wyodrębnienia kosztów uzyskania związanych z przychodami poszczególnych okresów rozliczeniowych.
PYTANIE PODATNIKA
W jaki sposób przypisać przychodom powstałym w róznych latach podatkowych odpowiednią wysokość kosztów podatkowych w sytuacji gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodu przypadających na przychód z tytułu wykonania konkretnej usługi?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 03.01.2005r. spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w dniu 14.01.2005r.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka prowadzi działalność między innymi w zakresie świadczenia usług gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Stosownie do przepisów art.12 ust. 3d, pkt 3 ustawy z dnia 15 lutcgo 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000, nr 54 poz. 654 ze zm.) Spółka wystawia faktury potwierdzające wykonanie usługi w miesiącu grudniu 2004r. Wystawienie faktury w której jest wskazany termin płatności styczeń 2005r. powoduje powstanie przychodu należnego w miesiącu upływu terminu płatności, a więc w następnym roku podatkowym niż rok wykonania usługi oraz wystawienia faktury. Koszty związane z wykonaniem tej usługi ponoszone są zatem w innym roku podatkowym (2004r) niż rok powstania przychodu należnego (2005r). Specyfika działalności Spółki powoduje, że nie zawsze można dokładnie wyodrębnić koszty uzyskania przychodu związane z konkretną usługą. Rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość:
w jaki sposób przypisać przychodom powstałym w różnych latach podatkowych odpowiednią wysokość kosztów podatkowych w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na przychód z tytułu wykonania konkretnej usługi ?

Zdaniem Spółki, koszty poniesione przez podatnika w grudniu związane są z przychodami podatkowymi dotyczącymi zarówno miesiąca grudnia 2004r. jak i miesiąca stycznia 2005r. Ponadto, w związku z brakiem możliwości wyodrębnienia kosztów związanych z konkretną usługą należy, zdaniem Spółki - koszty poniesione w miesiącu grudniu 2004r. rozliczyć proporcjonalnie w takim stosunku, w jakim pozostają przychody przypisywane tym miesiącom (grudzień i styczeń) w ogólnej kwocie przychodów z tytułu usług wykonanych w grudniu. Tak ustalone koszty uzyskania poniesione w 2004r., a dotyczące przychodów należnych z tytułu usług wykonanych w 2004r. z terminem płatności styczeń 2005r. oraz te przychody powinny być uwzględnione w deklaracji podatku dochodowego za miesiąc styczeń 2005r.

Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (Dz.U. z 2000r. Nr 54. poz. 654 ze zm.) określa co jest przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z dniem 01 stycznia 2004 r. ustawodawca uzupełnił przepisy o regulacje dotyczące momentupowstania przychodów ze świadczenia niektórych. usług o charakterze ciągłym.

Zgodnie z dodanym przepisem art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku rozliczenia z tytułu:< br>1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
2) świadczenia usług te1ekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart w tym telefonicznych,
3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
-za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Przedmiotem działalności podatnika są m in. usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Z faktu tego wynika, że część przychodów podatnika będzie ustalana na podstawie cyt. wyżej przepisu.Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty przy czym dochodem, z pewnymi zastrzeżeniami, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Z powyższych unormowań wynika, że dochód w danym roku podatkowym stanowi różnicę między sumą osiągniętych przychodów a sumą kosztów ich uzyskania, które wystąpiły w tym roku. Oznacza to, że między przychodami a kosztami podatkowymi, w określonym przedziale czasowym, powinna zachodzić odpowiednia symetria.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 cyt. ustawy. Przepis art. 15 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Ustawodawca oparł tę konstrukcję na zasadzie klauzuli generalnej, nadto użycie pojęć niedookreślonych dopuszcza elastyczność stosowania omawianego przepisu w zależności od okoliczności zdarzenia gospodarczego.Zwrot "w celu" użyty w powołanym przepisie oznacza, że pomiędzy kosztem a uzyskanym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy.

Przepis art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje natomiast sposób dokonywania potrącenia wydatków uznanych za koszty uzyskania. Zgodnie z jego treścią, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącane w roku w którym zostały poniesione. Przytoczony wyżej przepis mówi o potrącaniu kosztów w "roku podatkowym" nie przesądzając zarazem już samej techniki dokonywania potrąceń. Należy zatem przyjąć, iż w/w. przepis daje podatnikowi pewną swobodę odliczania tych kosztów, zakreśloną jednak ramami roku podatkowego.

Odwołując się do art. 7 tej ustawy można sformułować generalną zasadę, zgodnie z którą w danym roku podatkowym są potrącane jedynie koszty poniesione, wiążące się z przychodami tego roku.

Reasumując, w świetle w/w. przepisów prawa podatkowego, należy stwierdzić, że przy rozliczaniu przychodów i kosztów w poszczególnych okresach sprawozdawczych Spółka winna stosować zasadę współmierności przychodów i kosztów, kierując się kryteriami rachunku ekonomicznego. Koszty, których nie można bezpośrednio powiązać z przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności, podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia. Podobnie przyjął NSA w wyroku z dnia 08.05.2001r. sygn. Akt I SA/Łd 80/00. W sytuacji, gdy występuje bezpośrednie powiązanie kosztów z przychodem, to za rok "którego dotyczą poniesione koszty" ( w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ), należy uznać rok osiągnięcia przychodu.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze