Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/39/2005
Data
2005.03.07



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
sprzedaż nieruchomości
wynajem


Pytanie podatnika
Czy słuszne jest założenie, że w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) planowana transakcja stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu wg właściwej dla danego towaru stawki podatku, wobec czego spółce na podstawie art. 86 i 87 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup obiektów lub prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej z tego tytułu?


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego złożonym przez Spółkę dnia 10.01.2005 r., Spółka zamierza nabyć od kilku spółek z grupy mających siedzibę w Kielcach, tzw. centra handlowo-usługowe znajdujące się w Olkuszu, Pile, Płocku, Siemianowicach, Świętochłowicach, Tczewie i Zamościu. W/w obiekty handlowe składają się z nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami centrum handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Działalność usługowo-handlowa prowadzona jest przez najemców wynajmujących powierzchnię obiektu na podstawie umów najmu.

Jeden z siedmiu sprzedających ma za przedmiot działalności szereg innych aktywności wśród których wynajem powierzchni obiektów handlowych stanowi jedynie marginalną jego część.
Podstawową, lecz nie jedyną działalnością gospodarczą sześciu z siedmiu podmiotów sprzedających jest działalność polegająca głównie na wynajmie obiektów najemcom.

Z zawarciem umowy kupna zostaną przeniesione na Spółkę określone prawa i obowiązki związane z wynajmem obiektów, takie jak m. in. uprawnienia wynikające z gwarancji zabezpieczających płatności czynszów, gwarancji budowlanych, a także prawa i obowiązki wynikające z umów z Najemcami oraz dostawcami mediów.

Podatnik stwierdza, iż planowana transakcja nie obejmuje zakupu wierzytelności, praw z papierów wartościowych, środków pieniężnych lub innych praw majątkowych przysługujących Sprzedającym. Transakcja ta nie będzie stanowiła również przeniesienia zakładu pracy w rozumieniu ustawy Kodeks pracy, ani jakiegokolwiek innego transferu praw i obowiązków wynikających z umów o pracę, których stroną są Sprzedający. Nie zostaną przeniesione na Spółkę również prawa i obowiązki związane z umowami o zarządzanie centrami handlowymi oraz z umowami o świadczenie usług związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw sprzedających. Z dniem dokonania przedmiotowej transakcji podmioty sprzedające nie zakończą swojej działalności.

W przedstawionym zapytaniu Spółka pyta: "czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) planowana transakcja stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu, według właściwej dla danego towaru stawki podatku, wobec czego Spółce na podstawie art. 86 i 87 ustawy o VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT wynikający z faktur dokumentujących zakup Obiektów, lub prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym VAT powstałej z tego tytułu."

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jak wynika art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego, należy przyjąć, iż przedmiotowa transakcja sprzedaży nieruchomości stanowiących tzw. centra handlowe będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów wymienioną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W takim przypadku sprzedawcy (podatnicy o których mowa w art. 15) zgodnie z art. 106 ust. 1 w/w ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

W konsekwencji w myśl art. 86 ust. 1 w/w ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast zgodnie z art. 87 ust. 1 w/w ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu na rachunek bankowy.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze