Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/233/2004
Data
2004.12.03



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jakie są zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów służących sprzedaży zwolnionej oraz opodatkowanej, jeśli udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem wyniósł 1,6% ?


W związku z pismem L.dz. 2084/04 z dnia 28.10.2004 r. (złożonym w dniu 05.11.2004 r.) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) informuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi według art. 86 ust. 2 pkt 1a suma kwot podatku, określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Artykuł 90 ust. 1 i 2 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa jw. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana w/w proporcja. Proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Według art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8
1) przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o cała kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
2) nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W piśmie z dnia 28.10.2004 r. Szpital przekazał dane, z których wynika, że ustalony za rok 2003 według zasad określonych w art. 90 ust. 1-9 udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem za rok 2003 wynosił 1,6%.

Zatem, Szpital dokonując zakupu energii elektrycznej związanej ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku w proporcji mniejszej niż 2% nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tak jak stanowi art. 90 ust. 2 ustawy.

W przypadkach odspredaży (refakturowania), gdy możliwe jest wyodrębnienie części zakupów energii związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony dotyczący tej sprzedaży.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze