Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-98/2004
Data
2004.12.31



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
świadczenia
usługi
wynagrodzenia
zaliczka


Pytanie podatnika

Stan faktyczny
Podatnik -Spółka E zawarła ze spółką U umowe o współpracy w ramach której będzie na jej rzecz świadczyc usługi w zakresie dystrybucji i handlu przy wykorzystaniu systemu mobilnej sprzedaży. Są to usługi o charakterze ciągłym. Umowa będzie zawarta na czas okreslony do 28.02.2005r., a termin rozpoczęcia świadzcenia usług zostal ustalony na dzień 1 marca 2005r.. Z tytułu wykonywania umowy Spółce E przysługiwać będzie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 22.300 plus należny podatek VAT. Spółce E udało się wynegocjować korzystne warunki finansowe umowy; strony ustaliły, że na poczet wynagrodzenia U zaplaci zaliczkę w trzech transzach, przy czym wplaty przypadną przed terminem rozpoczęcia wykonywania usług.
Pytanie podatnika
W którym miesiącu należy rozpoznać przychody otrzymane prze spółkę tytułem wynagrodzenia z umowy o świadczenie usług, jeżeli:
a. usługi będą świadczone od 1 marca 2005r.,
b. strony ustaliły płatność wynagrodzenia za okresy miesięczne,
c. na poczet wynagrodzenia kontrahent zapłaci na rzecz spółki zaliczkę w trzech transzach przypadających do zaplaty przed datą rozpoczęcia świadczenia usług.


Zagadnienie opodatkowania przychodów reguluje art. 12 ust. 1 - 3 ustawyz dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz.654 ze zm.).Przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 określa, iż przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,...Stosownie do ust. 3 tego artykułu za przychody związane z działalnościągospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont....Z kolei ust. 4 w/w artykułu stanowi, iż do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów),...Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie świadczyć usługi w zakresie dystrybucji i handlu przy wykorzystaniu systemu mobilnej sprzedaży. Termin rozpoczęcia świadczenia usług ustalony zostałna 1 marca 2005 r. Z tytułu wykonywania umowy spółce przysługiwać będzie miesięczne wynagrodzenie plus podatek VAT.Na poczet świadczonych usług zleceniodawca wpłaci dystrybutorowi zaliczkę w trzech transzach w terminach - do dnia 30.11.2004, 31.01.2005 oraz 28.02.2005 r.

Analizując treść przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy stwierdzić, że w przypadku wykonywania usług o charakterze ciągłym wykonywanych w dłuższym okresie czasu rozliczenie przychodu winno nastąpić w miesiącu wykonania usługi. W razie częściowego wykonania w danym okresie sprawozdawczym usług objętych umową, przychodem jest należność za wykonaną w tym okresie część usług. W świetle powyższego, jeżeli z dokumentów wynika, iż z tytułu wykonywanych usług spółce przysługiwać będzie wynagrodzenie miesięczne, to po miesiącu otrzymana kwota tytułem wynagrodzenia stanowić będzie przychód zgodnie z art. 12 ust. 3 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli, tak jak wyjaśniono w piśmie, Spółka otrzyma zaliczki na poczet umowy o wykonanie usług, to w myśl przepisów art. 12 ust. 4 , nie są one przychodem podatkowym.Natomiast w każdym przypadku otrzymane pieniądze stanowią przychody zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze