Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/57/04
Data
2004.08.12



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce świadczenia usług
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Firma jest spółką z o.o., 100% udziału kapitału zagranicznego. Siedzibę ma w Białej Podlaskiej. Firma świadczy usługi marketingowe i zarządzania (kod działalności 74.1) na rzecz odbiorcy - firmy z Holandii. Usługi obejmują teren Europy Wschodniej (Polska, Białoruś, Rosja).
Pytanie:
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie dotyczące podatku VAT.Kto nalicza V AT - firma holenderska (odbiorca usługi) lub firma polska? W jakim rozdziale deklaracji VAT trzeba wpisać wartość usługi? Czy firma może odliczać V AT z zakupów? Co trzeba wpisać na fakturze V A T dla odbiorcy z Holandii (w miejscu podatku VAT)?


Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśniam co następuje :Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Co do zasady ( art. 27 ust. 1 ustawy ), za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.Ustawodawca od tej ogólnej zasady przewidział jednak szereg wyjątków.
I tak art 27 ust. 3 pkt 2 ustawy , dla usług wymienionych w ustępie 4 pkt 3 tego artykułu tj min. usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), uznaje, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.
Dlatego też w sytuacji opisanej we wniosku, dla Spółki nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia wymienionych usług, wystawiona na rzecz usługobiorcy faktura nie zawiera kwoty podatku należnego, a co za tym idzie Spółka nie wykazuje wartości usługi w deklaracji VAT-7.
Mimo, że powyższa transakcja sprzedaży nie jest wykazywana w deklaracji VAT-7 usługodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Uprawnienie to wynika z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, bowiem w przypadku gdy importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Fakt wykonania powyższych czynności uwzględnia się w deklaracji VAT-7 ( część F ) poprzez zaznaczenie poz. 56 pkt 1 deklaracji.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze