Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII415/73/2004
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
tytuł prawny
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
1. Jakie dokumenty potwierdzają tytuł prawny do lokalu, uprawniające do dokonywania odliczeń w związku z wydatkami poniesionymi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Czy zawarta umowa z developerem o wybudowanie lokalu mieszkalnego stanowi tytuł prawny.
2. Czy skorzystanie z ulgi remontowej wyklucza możliwość skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu.


Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).
Jak stanowi ten przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- lokalu mieszkalnego.
Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania.
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może stanowić również umowa o budowę lokalu mieszkalnego zawarta z developerem, pod warunkiem, że umowa ta zawiera klauzulę, na podstawie której zobowiązano się udostępnić kupującemu lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed przeniesieniem własności. W sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego, nie zobowiązuje do oddania kupującemu lokalu mieszkalnego, natomiast do przekazania (udostępnienia) lokalu mieszkalnego dochodzi na podstawie innej umowy zobowiązującej kupującego do m. in. ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu, to należy uznać, iż w takim przypadku podatnik także posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.
W konsekwencji jedynie w przypadku braku umowy pomiędzy developerem a kupującym, na podstawie której kupujący nabywa prawo zajęcia lokalu mieszkalnego przed przeniesieniem własności na jego rzecz tego lokalu - podatnikowi nie przysługuje prawo dokonania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, z uwagi na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem odrębnej własności.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego, albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, alboW art. 26b ust. 2 powołanej zostały wymienione warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystanie z powyższej ulgi. Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 7 odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że w 2003 r. zawarła Pani umowę, w której developer zobowiązał się do wybudowania określonego lokalu mieszkalnego a następnie przeniesienia własności tego lokalu na Panią. Data odbioru mieszkania została ustalona na grudzień 2004 r. Wskazała Pani jednocześnie, że odbiór lokalu mieszkalnego dodatkowo potwierdza prawo do korzystania z tego lokalu mieszkalnego. Z treści pisma wynika również, że w związku z zakupem mieszkania zaciągnęła Pani kredyt i zamierza Pani skorzystać z ulgi z tytułu spłaty odsetek od ww. kredytu. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyraziła Pani opinię, że wskazane dokumenty są wystarczające by uznać je za tytuł prawny do mieszkania. Również Pani zdaniem, może Pani skorzystać z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, bowiem skorzystanie z ulgi remontowej nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej.
Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że jeżeli zawarła Pani umowę z developerem, na podstawie której przekazany został Pani lokal mieszkalny przed zawarciem umowy sprzedaży, to umowa taka stanowi tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego. Stwierdzić należy również, że skorzystanie ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego nie pozbawia Panią prawa do skorzystania z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego wyłącznie w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Wskazać należy, że prawo do skorzystania z ww. ulgi uzależnione jest od tego, czy spełnione zostały pozostałe warunki wymienione w art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze