Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/244/2004
Data
2004.12.16



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
ładowność
motocykl
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
środek trwały


Pytanie podatnika
1. Czy od zakupu motocykla jako środka trwałego można odliczyć podatek VAT w całości ?
2. Czy można odliczyć podatek VAT od zakupu paliwa do tego motocykla ?


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pisma, które wpłynęły do tutejszego Urzędu w dniu 25.11.2004 r. i za pośrednictwem II Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 30.11.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, w związku, z czym należy posłużyć się definicją określoną w art. 2 ustawy z dnia 20.06.1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zmianami). Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast pkt 45 tego artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy. Wobec powyższego, ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku naliczonego, dotyczą również motocykli.

Zasadnicze znaczenie w odniesieniu do odliczania podatku naliczonego od zakupu pojazdu samochodowego, także motocykla, ma dopuszczalna ładowność pojazdu określona wzorem w art. 86 ust. 3. Biorąc pod uwagę brzmienie art. 86 ust. 5, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w art. 86 ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W art. 86 ust. 5 ustawodawca przewidział również, iż pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również dla potrzeb stosowania ustawy za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z pisma Spółki nie wynika, aby zakupiony motocykl posiadał określoną ładowność. Zatem w świetle uregulowań zawartych w art. 86 ust. 3 i ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Podatek ten w wysokości określonej art. 86 ust. 3 można odliczyć, w takim zakresie, w jakim motocykl ten jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, o czym stanowi art. 86 ust. 1. Podatek w wielkości określonej art. 86 ust. 3 można odliczyć w całości pod warunkiem, że zakup motocykla (środka trwałego) związany jest wyłącznie z działalnością opodatkowaną.

Na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Wasza firma nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa do tego motocykla.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze