Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415(15)04
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przychód
szkoły


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany przez Radę Szkoły z organizacji balu sylwestrowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy przeznaczony będzie na realizację celów statutowych Rady.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w związku z zapytaniem jednostki z dnia 20.10.2004r. udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania przez Radę Szkoły przychodu z tytułu zorganizowania balu sylwestrowego.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 20.10.2004r. uzupełnionego pismem z dnia 10.11.2004r. stanu faktycznego wynika, że Rada Szkoły Zespołu Gimnazialno-Szkolno-Przedszkolnego zamierza zorganizować bal sylwestrowy a uzyskane środki finansowe realizując działania statutowe, wydatkuje na bieżące utrzymanie placówek szkolnych wchodzących w skład Zespołu, na odtworzenie lub naprawę uszkodzonego mienia, na utrzymanie eksploatację i drobne naprawy szkolnych urządzeń oraz zakup środków czystości ze wskazaniem środków do konserwacji sali gimnastycznej. Zdaniem jednostki wyrażonym w piśmie z dnia 3 grudnia 2004, od uzyskanego dochodu nie ma obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych z uwagi na przeznaczenie dochodu na cele statutowe.

W odpowiedzi na w/w zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia:Rada Szkoły działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r. Nr 67, poz. 329 ze zm.)Zgodnie z art. 50 ust 1 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991r.1. W szkołach i placówkach mogą działać rady szkół i placówek.3.W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin, o którym mowa w art. 51 ust. 5 w/w ustawy o systemie oświaty. Z art.51 ust. 5 w/w ustawy wynika, że Rada szkoły lub placówki uchwala regulamin swojej działalności oraz wybiera przewodniczącego. Natomiast art 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych. Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są również jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Definicji tego pojęcia brak jest również w innych aktach prawnych. Natomiast w literaturze i opracowaniach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych można się spotkać z następującym pojęciem tego zagadnienia; Stanisław Dzierżyc w swoim opracowaniu „ Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych” („SeZam” s.c. Warszawa 2001, s.11 definiuje to pojęcie pisząc „ za jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej w rozumieniu ustawy uważa się zespół ludzi i składników majątkowych zorganizowanych do prowadzenia określonej działalności, z wyjątkiem spółek prawa handlowego oraz spółek nie mających osobowości prawnej”. Do jednostek tych autor zalicza m.in. osoby zagraniczne działające w formie tzw, przedstawicielstw zagranicznych osób prawnych, zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, przedstawicielstwa mieszkańców domów, osiedli, rodziców w szkołach itp., jeżeli nie są jednocześnie jednostkami budżetowymi, a prowadzą działalność we własnym imieniu i na własny rachunek. Natomiast według opracowania B. Żałobka, S. Żałobka „Podatek dochodowy od osób prawnych” podatnikami, czyli podmiotami opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, są m. in. jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej (spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa), takie jak zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, komitety rodzicielskie.

Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 6.01.1997r nr ON-7-033-1-IP/97 dotyczącym wypełniania formularzy NIP-2 i nadania numerów NIP m.in. komitetom rodzicielskim, radom rodziców i innym organizacjom zrzeszającym rodziców uczniów, które prowadzą działalność w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, wyjaśniło, że rady rodziców działają w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. Stanowią reprezentację rodziców i uczniów, ich zadaniem jest wspieranie działalności statutowej szkoły lub przedszkoli. W tym celu rada może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, w tym z prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawą prawną jej działalności jest art. 53 i 54 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty i jest to działalność niezależna od działalności szkoły. Natomiast do zadań własnych gminy należy zakładanie i prowadzenie publicznych szkół (art. 5 ust. 5 ustawy o systemie oświaty). Środki niezbędne na realizację zadań oświatowych, w tym na wynagrodzenie nauczycieli oraz utrzymanie szkół i placówek, zagwarantowane są – zgodnie z art. 5a ust. 3 ww. ustawy – w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Do zadań własnych gmin przewidzianych w art. 5 ust. 5 ustawy należy także zakładanie i prowadzenie m. in. publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz przedszkoli specjalnych.

Z kolei w piśmie nr PO b/721-94/92 Ministerstwo Finansów wskazało, że art. 17 ust 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się m.in. do: partii politycznych, stowarzyszeń, pozostałych organizacji społecznych działających w oparciu o inne, niż Prawo o stowarzyszeniach ustawy lub umowy międzynarodowe, np. Polski Czerwony Krzyż, Polski Związek Łowiecki, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, Polski Komitet Pomocy Społecznej itp. oraz organizacji społecznych nie posiadających osobowości prawnej, jak komitety rodzicielskie.

Z powyższych wyjaśnień wynika, że Rada Szkoły jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, gdyż posiada zespół ludzi i składników majątkowych ( wykształcona struktura organizacyjna), jest również zorganizowana do prowadzenia określonej działalności. A jako taka jednostka jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że Rada Szkoły ustala – dla celów podatkowych – dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. dochody podatników, z pewnymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej,rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cela – wolne są od podatku dochodowego. Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do Rad Szkoły, ale pod warunkiem realizowania przez te rady celów określonych w ww przepisie.

W myśl punktu II Regulaminu Rady Szkoły Zespołu Gimnazialno-Szkolno-Przedszkolnego celem i zadaniem rady są:reprezentowanie ogółu rodziców szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły.Szczególnym celem rady szkoły jest działanie na rzecz opiekuńczej funkcji szkoły.Zadaniem rady szkoły jest w szczególności:* pobudzanie i organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły,gromadzenie funduszy niezbędnych dla wspierania działalności szkoły, a także ustalanie zasad użytkowania tych funduszy. Analizując powyższe postanowienia Regulaminu Rady Szkoły można stwierdzić, że cele statutowe realizowane przez tą Radę pokrywają się z celami preferowanymi przez ustawodawcę.

A zatem dochody osiągnięte przez Radę Szkoły, bez względu na źródło, z jakich one będą pochodziły, będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na cele statutowe Rady Szkoły pokrywające się z celami określonymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż udzielona interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej odpowiedzi. podpis Zastępcy Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze